Data: 19 lutego 2019 Kategoria: Porady medyczne

Właściwości osocza bogatopłytkowego

Bóle kręgosłupa, mięśni i stawów, niezależnie od przyczyny, powodują dyskomfort i ograniczają sprawność. Aby się ich pozbyć, warto zdecydować się na zabieg osoczem bogatopłytkowym. Czym jest osocze PRP oraz kiedy konkretnie znajduje zastosowanie? Dowiedz się, w jaki sposób uśmierza ból mięśni i stawów wynikający m.in. z urazów, przeciążeń lub starzenia się.

Co to jest osocze bogatopłytkowe i gdzie znajduje zastosowanie?

Osocze bogatopłytkowe (PRP – z ang. Platet rich plasma) to produkt krwiopochodny uzyskiwany z odwirowanej krwi obwodowej pacjenta. Charakteryzuje się zwiększoną ilością płytek krwi, przez co skutecznie pobudza procesy regeneracyjne. Dlatego też osocze PRP znajduje zastosowanie m.in. w licznych zabiegach medycyny estetycznej, w leczeniu schorzeń stawów, po urazach mięśni, ścięgien i wiązadeł oraz w procesie gojenia się ran.

Jakie konkretnie właściwości ma osocze bogatopłytkowe? 

Osocze bogatopłytkowe to płytkowe czynniki wzrostu, które stymulują procesy regeneracyjne. Dzięki temu, że prowadzą do aktywacji komórek macierzystych, w rezultacie skutkują intensywnymi procesami naprawczymi. Tego typu właściwości przyczyniają się do wytworzenia zdrowych komórek i przebudowy naprawczej tkanek, ścięgien i mięśni. W praktyce oznacza to, że ostrzykiwanie uszkodzonych stawów lub mięśni, a także ich poszczególnych elementów sprawia, że odrasta nowa i zdrowa tkanka, umożliwiająca prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych elementów układu ruchu. Przebudowa komórkowa trwa zazwyczaj ok. 2-4 tygodnie. Po upływie tego czasu, po zabiegu u niektórych pacjentów, widoczna jest pełna regeneracja. Warto podkreślić, że tego typu efekty są możliwe do uzyskania tylko po podaniu preparatu z własnej krwi pacjenta.

Kiedy jeszcze może przydać się PRP?

Osocze PRP wykorzystywany jest w bardzo popularnej teraz proloterapii, czyli leczeniu bólu stawów i kręgosłupa. Dzięki niej można skutecznie pozbyć się zarówno bólu mającego podłoże urazowe, jak również zwyrodnieniowe lub wynikające z przeciążeń – podkreśla specjalista z Centrum Terapii Kręgosłupa z Wrocławia.

Inne, skuteczne sposoby na ból mięśni i stawów

Schorzenia narządu ruchu są powszechne, dlatego warto znać sposoby, jak sobie z nimi radzić szybko i skutecznie. Oprócz ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym, można także wykorzystać kolagen MD. Jeśli występują jego ubytki, warto uzupełnić je np. poprzez podawanie go w zastrzykach, co niweluje miejscowy ból wywołany m.in. procesami starzenia, urazami lub wadami postawy.

Materiał Partnera