Data: 13 stycznia 2020 Kategoria: Porady medyczne
Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne – komu są potrzebne?

Zdrowy człowiek stawia średnio nawet do 10 tysięcy kroków dziennie. To naprawdę spore obciążenie dla naszych nóg, zwłaszcza kiedy nosimy modne, lecz niekoniecznie wygodne obuwie. W źle dobranych butach nie tylko stopy dotknięte zostają przeróżnymi deformacjami – cały narząd ruchu ulega biomechanicznym dysfunkcjom. Możemy jednak dość skutecznie korygować zniekształcenia, oraz dyskomfort z nimi związany, poprzez zastosowanie specjalistycznych wkładek.

W jaki sposób krzywdzimy nasze stopy?

Zmiany cywilizacyjne zdecydowanie nie sprzyjają naszym stopom. Za dużo siedzimy lub stoimy w miejscu. Kiedy już chodzimy to po zbyt równym i twardym podłożu, co mocno rozleniwia nasze stopy. Mięśnie z czasem przestają pracować i wręcz zanikają. Jeśli dołożymy do tego fatalnie wyprofilowane, zbyt wąskie obuwie na wysokich obcasach – powstaną patologie i ból, gdyż człowiek stworzony jest do ruchu w zmiennych warunkach: po ziemi, trawie czy piasku. Wiele dolegliwości aparatu ruchu bywa skutkiem chorób, zaniedbań wad postawy jeszcze z lat dzieciństwa czy nadmiernej wagi. Bez względu na ich przyczynę trzeba podjąć zdecydowane działania naprawcze wybierając odpowiednie wkładki lub buty ortopedyczne. Zadbane stopy to zdrowy kręgosłup i stawy oraz lepsza kondycja fizyczna.  

Obuwie czy wkładki ortopedyczne?

Buty ortopedyczne poprawiają komfort chodzenia, ale przede wszystkim pełnią rolę korekcyjną i mają za zadanie odwrócenie powstałych zniekształceń. Amortyzując szkodliwe wstrząsy odciążają i rozluźniają miejsca wrażliwe w strukturach układu ruchu stóp. Działają leczniczo na schorzenia takie jak: 

  • płaskostopie poprzeczne i podłużne
  • paluchy koślawe, sztywne i młotkowate
  • przeciążenia śródstopia z modzelami na podeszwach
  • stopa reumatoidalna oraz cukrzycowa
  • koślawość lub szpotawość stóp i kolan
  • nierówne długości kończyn
  • ostroga piętowa
  • rehabilitacja po zabiegach operacyjnych w obrębie stóp, stawów kolanowych i biodrowych

Są świetnym narzędziem przy profilaktyce wyżej wymienionych dolegliwości oraz potrzebie poprawy jakości poruszania się zarówno na co dzień, jak i podczas uprawiania różnych sportów. Doskonałą, bardzo wygodną alternatywą dla obuwia stanowią wkładki ortopedyczne. Prawidłowo dobrane i wykonane mogą być używane do wielu różnych butów zachowując swoje zdrowotne właściwości. 

Jak wybrać odpowiednie wkładki?

Wkładki ortopedyczne nie powinny być towarem, który kupujemy w dyskoncie. Ich wybór powinien być wynikiem odpowiednich badań przeprowadzonych z użyciem podoskopu lub plantokonturografu. Przy poważnych problemach niezbędna jest diagnostyka dynamiczna na macie baropodometrycznej przeprowadzana w trakcie chodu. Specjalista, na podstawie otrzymanych wyników, zaprojektuje indywidualną wkładkę dopasowaną do konkretnej wady. Wraz z postępami leczenia wkładki wymagają korygowania lub zakupu nowych co kilka miesięcy. Takie działanie zapewni progres i szansę na oczekiwaną przez nas poprawę jakości życia. Przy drobnych wadach stóp być może wystarczy zakup gotowych produktów. Chociaż trudno dopasować taki, który przyniesie spektakularne efekty leczenia. Dlatego warto zainwestować w droższe, ale zdecydowanie lepsze wkładki ortopedyczne uszyte na miarę naszych potrzeb.    

>ZOW Warszawa – najwyższej jakości akcesoria ortopedyczne.

Materiał Partnera