Data: 7 marca 2018 Kategoria: Porady medyczne
USG

Kiedy warto wykonać USG brzucha?

Badanie ultrasonograficzne, zwane skrótowo USG, to całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu możliwe jest rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości występujących w organizmie. Poddawać mu można bardzo różne części ciała, w większości przypadków natomiast badana w ten sposób jest jama brzuszna i znajdujące się w niej narządy. Oczywistością jest wykonywanie takiego USG w czasie ciąży. Kiedy jeszcze jednak warto je przeprowadzić?

Na wstępie dobrze jest poczynić rozróżnienie na badania planowe oraz te zlecane w trybie pilnym, często bez możliwości uprzedniego przygotowania pacjenta, co wpłynąć niestety może na uzyskany dzięki technologii ultradźwiękowej obraz (np. jeśli nie jest się na czczo, zaburzać go mogą resztki pokarmu zalegające w żołądku).

USG brzucha w trybie pilnym

Ponieważ jednak USG wciąż pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów  precyzyjnego diagnozowania przeróżnych dolegliwości, nawet bez przygotowania poddaje się temu badaniu osoby, w przypadku których zachodzi podejrzenie m.in. ostrego zapalenia trzustki, perforacji przewodu pokarmowego, zapalenia wyrostka robaczkowego, kolki nerkowej czy problemów z tętniakiem aorty brzusznej.

USG w trybie pilnym wykonuje się także u pacjentów, u których występują ostre bóle w obrębie jamy brzusznej (zwłaszcza jeśli towarzyszy im gorączka niewiadomego pochodzenia) albo krwawienie z dolnego bądź górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Wskazane jest też przeprowadzenie badania USG w przypadku pacjentów po urazach obejmujących korpus ciała – dowiadujemy się w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Sofimed”.

Kiedy wykonać USG planowo?

Planowo badanie to przeprowadza się z kolei np. wtedy, gdy dolegliwości bólowe występują przewlekle i trudno jest dokładnie wskazać ich przyczynę (bóle nerek mylone bywają chociażby z bólami jajników). Wykonanie USG zaleca się też w przypadku długotrwałych problemów ze strony układu trawiennego lub moczowo-płciowego (np. trudności w oddawaniu moczu czy stolca, biegunki, wymioty etc.).

Na USG brzucha kierowani są również pacjenci, co do których zachodzi podejrzenie m.in. zakrzepicy żył, obecności płynu w jamie brzusznej, kamieni żółciowych i nerkowych, zapalenia wątroby i trzustki czy problemów z prostatą, a także nowotworów. USG daje możliwość odróżnienia tych ostatnich od np. torbieli i jest bardzo ważne z punktu widzenia wczesnego wykrywania raka. Obowiązkowo wykonuje się je więc przy wyczuwalnych guzach w obrębie jamy brzusznej czy w sytuacji niewyjaśnionego powiększenia obwodu brzucha oraz przeciwnie – w przypadku nagłej i równie niewyjaśnionej utraty wagi.

Badania kontrolne i przesiewowe

USG jest też skutecznym badaniem kontrolnym, służącym do monitorowania przebiegu leczenia wielu chorób przewlekłych oraz postępów w rekonwalescencji. Dla osób, w których rodzinie występuje obciążenie dziedziczne niektórymi nowotworami, jest to zaś jedno z badań przesiewowych, pozwalających na wykrycie ewentualnych problemów na odpowiednio wczesnym etapie.

Materiał Partnera