Data: 17 grudnia 2017 Kategoria: Porady medyczne
Kiedy warto skorzystać z całodobowej opieki nad osobami starszymi

Kiedy warto skorzystać z całodobowej opieki nad osobami starszymi

Seniorzy mogą potrzebować profesjonalnej pomocy lekarskiej, której nie zapewnią im nawet najbardziej kochający krewni. Choroba Alzheimera, problemy z niepełnosprawnością, demencja – w tych sytuacjach nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z zapewnieniem opieki rodzicom i dziadkom przez 24 godziny na dobę. Nie dajemy rady o wszystko zadbać, przez co cierpią nie tylko nasze rodziny, ale też i seniorzy, ponieważ zostają pozostawieni bez opieki. Wówczas najsensowniejszym wyjściem wydaje się zwrócenie o pomoc do specjalistów, którzy będą w stanie zapewnić odpowiednią opiekę nad osobami starszymi.

Jak zorganizować dobrą opiekę dla seniora?

Jeśli rodzina nie może na zmianę zajmować się rodzicami albo dziadkami, jednym z rozwiązań jest zatrudnienie wykwalifikowanej opiekunki, która spędzi z seniorem kilka godzin dziennie i wyręczy nas w najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych czynnościach – jak np. mycie seniora, zakupy czy przygotowywanie posiłków.

W przypadku, gdy senior potrzebuje nie tylko pomocy przy codziennych czynnościach, ale także wsparcia lekarzy i rehabilitantów, opiekunka to zdecydowanie za mało. Przy poważnej chorobie seniora, najlepiej będzie jeśli znajdziemy dla niego profesjonalny ośrodek. Dzięki temu zyska nie tylko towarzystwo, ale także opiekę medyczną, która będzie całodobowa. A wiemy, że w przypadku osób starszych każde opóźnienie w kontakcie z lekarzem może przynieść naprawdę fatalne skutki dla jego zdrowia.

Nowoczesny dom opieki to więcej niż szpital

Dla wielu osób wysłanie seniora do domu opieki uznawane jest za konieczność. Jeśli jednak zastanowimy się, jak ułatwi to życie samego seniora, może się okazać, że to całkiem rozsądne rozwiązanie.

Jak wyjaśnia pracownik domu opieki DUOMED – Leśna Przystań Przed wysłaniem seniora do domu opieki, powinniśmy zdać sobie sprawę, że to nie powinien być tylko szpital. Szukajmy takich miejsc, które oprócz opieki zespołu medycznego zapewniają także pracę terapeutyczną, wsparcie psychologa i zapewnienie atrakcji seniorom w wolnym czasie. Dzięki takiemu podejściu pracowników ośrodka, seniorzy nie będą czuć się obco i będą mieć znacznie więcej uwagi niż w pustym domu, gdzie rodzina odwiedza ich tylko od święta.

Zdajemy sobie sprawę, że wysłanie rodziców albo dziadków do domu seniora nie jest łatwą decyzją. Często podchodzimy do niej bardzo emocjonalnie, zapominając, że mimo szczerych chęci nie damy rady wszystkim zając się sami. Dlatego, podejmując decyzję starajmy się dokładnie przeanalizować gdzie senior będzie miał lepszą opiekę i więcej uwagi.

 

Materiał Partnera