Data: 9 kwietnia 2019 Kategoria: Porady medyczne

Wady wrodzone narządu ruchu

U niektórych dzieci występują wady wrodzone narządu ruchu – często są one rozpoznawane tuż po urodzeniu. Należy pamiętać, że im wcześniej wada zostanie zdiagnozowana, tym skuteczniej będzie można ją wyleczyć. Przeczytaj, jakie wady wrodzone narządu ruchu występują najczęściej. Dowiedz się, co może być przyczyną powstania tego typu nieprawidłowości.

Czym są wady wrodzone narządu ruchu?

Zdarza się, że w wyniku zaburzeń rozwoju dochodzi do powstania nieprawidłowej budowy i funkcji narządu ruchu. Spotyka to od dwóch do pięciu procent populacji. Wady wrodzone mogą powstać zarówno w wyniku wadliwych informacji genetycznych, które zostały przekazane przez rodziców, jak i negatywnego wpływu czynników zewnętrznych na płód.

Czynniki zewnętrzne, które mogą przyczynić się do rozwoju wad narządu ruchu to promienie jonizujące, zakażenia wirusowe takie jak różyczka czy ospa wietrzna, niedobory witamin oraz niektóre leki – tłumaczy specjalista z przychodni ortopedycznej we Wrocławiu.

W niektórych wadach wrodzonych brane jest pod uwagę nieprawidłowe ułożenie płodu w łonie matki (np. w przypadku dysplazji stawów biodrowych i kręczu karku)

Najczęściej wady wrodzone narządu ruchu powstają pomiędzy trzecim a ósmym tygodniem ciąży. Jest to okres różnicowania się zawiązków kończyn. Leczenie zależy od rodzaju nieprawidłowości. Zawsze jednak ważne jest, aby rozpocząć je jak najwcześniej.

Jakie wady wrodzone narządu ruchu są najczęstsze?

Najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu to rozwojowa dysplazja stawu biodrowego. Staw biodrowy jest niestabilny. Jest to wyczuwalne zarówno podczas przywodzenia, a następnie odwiedzenia nóżek dziecka. Dysplazja stawu biodrowego występuje częściej u dziewczynek niż u chłopców. Wadę diagnozuje się przy pomocy badania ultrasonograficznego bioder.

Następną często występującą wadą jest stopa końsko-szpotawa. Krótkie ścięgno Achillesa powoduje, że pięta unosi się do góry, a palce skierowane są ku dołowi.  Nieprawidłowość może pojawić się w jednej lub obu stopach. Towarzyszy ona także innym zmianom patologicznym takim jak artrogrypoza czy niedowład wiotki, czy spastyczny.

Do wrodzonych wad narządu ruchu zalicza się także wrodzoną stopę płasko-koślawą. Leczenie wad narządu ruchu trzeba zacząć zaraz po urodzeniu dziecka. Powinno ono być prowadzone przez doświadczonego ortopedę. Korekcji tego typu wad dokonuje się stopniowo i systematycznie. Jest to ciężka praca, która wymaga dużo cierpliwości zarówno ze strony lekarzy, jak i rodziców malucha. Należy pamiętać, że każde dziecko powinno pójść na wizytę kontrolną do ortopedy pomiędzy 4 a 6 tygodniem życia, aby upewnić się, że jego rozwój jest prawidłowy, a w przypadku podejrzenia wady wrodzonej nawet wcześniej.

Materiał Partnera