Data: 11 maja 2018 Kategoria: Porady medyczne
czopki

W jakich sytuacjach zaleca się stosowanie czopków?

Czopki to leki w formie stałej, podawane doodbytniczo, dopochwowo lub docewkowo, choć w dwóch ostatnich przypadkach częściej używa się terminów (odpowiednio) globulki i pręciki. Czopki mogą działać miejscowo lub wchłaniać się do krwiobiegu przez błonę śluzową. Choć forma ich aplikacji uchodzi za niezbyt estetyczną, to w niektórych sytuacjach okazują się nie tylko wygodniejsze czy bardziej skuteczne, ale często po prostu także niezastąpione.

Leki podawane doustnie, zanim dotrą we właściwe miejsce, muszą przejść najpierw przez żołądek i wątrobę. Ogranicza to w pewnym stopniu tzw. biodostępność substancji aktywnych, niektóre z nich zaś okazują się całkowicie nieodporne np. na działanie kwasu żołądkowego. Inne z kolei mogą podrażniać przewód pokarmowy. Rozwiązaniem tych problemów okazuje się właśnie użycie czopków. Stosuje się je też wówczas, gdy zwyczajnie chcemy uniknąć obciążenia wspomnianych narządów.

Czopki glicerynowe

Sprawdzają się zwłaszcza w sytuacjach, gdy lek ma działać tylko w miejscu podania. Przykładem mogą być chociażby czopki glicerynowe, które pod wpływem ciepła rozpuszczają się w dolnym odcinku jelita grubego, nawilżając je i stymulując ruchy robaczkowe, co w efekcie ułatwia wypróżnianie. Jest to w pełni bezpieczna metoda radzenia sobie z zaparciami u kobiet w ciąży, karmiących matek, osób starszych i małych dzieci.

Czopki dla dzieci

W przypadku dzieci często podaje się też zawierające ibuprofen czy paracetamol czopki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest to możliwe już od trzeciego miesiąca życia malucha i daje pewność, że przyjął on całą zaleconą dawkę leku – w przeciwieństwie do chociażby syropu, który płaczące dziecko może łatwo wypluć, albo tabletek, których może nie być w stanie połknąć. Ważne tylko, by dawkę tę dobrać odpowiednio do wieku i masy ciała małego pacjenta.

Sprawdzone rozwiązanie

Doustne przyjęcie leku jest utrudnione, niewskazane czy nawet niemożliwe również w innych przypadkach.

Na przykład wtedy, gdy chory jest nieprzytomny, ma problem z przełykaniem lub ostro wymiotuje – wylicza specjalista z apteki internetowej MIRO APTEKA.

Skuteczność podania leków do odbytnicy w podobnych sytuacjach odkryto już w czasach starożytnych, na terenie Egiptu, Grecji i Mezopotamii.

Przeciwwskazania

Istnieją też jednak przeciwwskazania do stosowania czopków. Problem z ich aplikacją będą mieć m.in. pacjenci z niesprawnymi palcami rąk lub zaburzoną motoryką. Wspomnianych czopków glicerynowych natomiast nie należy używać przy stanach zapalnych jelit (w tym przy zapaleniu wyrostka robaczkowego), ostrych bólach brzucha czy przewlekłych zaparciach o nieustalonej przyczynie. W razie ewentualnych wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.