Data: 8 maja 2018 Kategoria: Porady medyczne
leczenie-hormonalne

W jakich przypadkach stosuje się leczenie hormonalne

Hormony to naturalnie występujące w naszym ciele substancje odpowiadające za rozmaite procesy w nim zachodzące. Niejednokrotnie zdarza się, że ich ilość nie odpowiada zapotrzebowaniu organizmu, który doświadcza w związku z tym różnego typu zaburzeń. Na szczęście medycyna wynalazła sposób na syntetyzowanie hormonów, tak by możliwe było ich podanie z zewnątrz, w postaci leków. Kiedy wykorzystuje się to rozwiązanie?

Zaburzenia płodności i miesiączkowania

Jednym z najczęstszych wskazań do zastosowania terapii hormonalnej są zaburzenia cyklu miesiączkowego tudzież nieprawidłowy w danym wieku brak krwawień. Istotne jednak jest właściwe zdiagnozowanie, które dokładnie hormony odpowiadają za to zjawisko. Czasem jest ono bowiem wynikiem niedoczynności tarczycy, czasem odpowiada za nie nadmierne wydzielanie hormonów sterydowych przez korę nadnerczy (zespół Cushinga), a czasem zbyt duże ilości hormonu zwanego prolaktyną.

PCOS

Częstą przyczyną zaburzeń owulacji oraz problemów z zajściem w ciążę jest zespół policystycznych jajników, zaburzający równowagę hormonów folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), a także progesteronu i męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Również w tym przypadku lekarz zdecydować może o włączeniu leczenia hormonalnego, które jest praktycznie nieodzownym elementem terapii niepłodności.

Endometrioza i menopauza

Jak dowiadujemy się w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr. Gwary w Tychach, w ginekologii hormony podaje się także przy endometriozie, które to schorzenie wymaga zmniejszenia produkcji w organizmie żeńskich hormonów zwanych estrogenami – a także podczas menopauzy, kiedy ich poziom trzeba z kolei podnieść (tzw. hormonalna terapia zastępcza, HTZ).

Problemy natury psychicznej

Niedobór estrogenów, jak również nadmiar wspomnianej prolaktyny, ale też zaburzenia pracy tarczycy wpływają na obniżenie nastroju (również w stopniu zasługującym na miano depresji), istotnie zwiększają też ogólną nerwowość i drażliwość. Hormony odpowiadają bowiem za równowagę nie tylko fizyczną, ale też psychiczną człowieka.

Libido i nadwaga

Problemem na tle hormonalnym, który dotyczy niejako obu tych sfer, jest chociażby spadek libido, wywoływany nadmiarem prolaktyny, jak również zaburzeniami w gospodarce estrogenowo-progesteronowej czy niedoczynnością tarczycy. Niedobór wytwarzanych przez ten gruczoł hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny – spowalnia metabolizm, co prowadzi do niekontrolowanego przybierania na wadze. Za tycie odpowiadać też mogą hormony takie jak leptyna (jej brak sprawia, że nie czujemy się syci) czy insulina (w nadmiarze utrudniająca spalanie tłuszczu i wywołująca napady głodu).

Problemy skórne

Leczenie hormonalne stosuje się także w problemach natury estetycznej. Są to między innymi łojotok i zmiany trądzikowe (spowodowane nadmiernym wydzielaniem androgenów lub prolaktyny), plamy i przebarwienia skórne (będące wynikiem zaburzeń poziomu estrogenów), a także nadmierne owłosienie u kobiet, czyli hirsutyzm (również wywołany zbyt dużą ilością androgenów).