Data: 4 marca 2019 Kategoria: Porady medyczne

W jakich przypadkach pomaga mikrochirurgia stomatologiczna?

Mikrochirurgia stomatologiczna (określana mianem periodontologicznej) to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na leczeniu odsłoniętych szyjek zębowych, zabiegach podnoszących estetykę uśmiechy i usuwaniu ubytków kości po usuniętym zębie. Sprawdźcie, kto powinien skorzystać z zabiegów mikrochirurgii stomatologicznej.

Komu może pomóc mikrochirurgia stomatologiczna?

Mikrochirurgia stomatologiczna zajmuje się poprawą wyglądu i stanu uśmiechu. W jej skład wchodzą różnego rodzaju zabiegi, takie jak korekta nieregularnej linii dziąseł oraz korekta zbyt długich lub zbyt krótkich koron.

Mikrochirurgia stomatologiczna pomaga także skorygować tzw. „uśmiech dziąsłowy” u tych osób, które podczas uśmiechania się odsłaniają za dużo dziąseł. Aby tego dokonać, lekarz stomatolog wydłuża korony kliniczne zębów, tym samym bardziej je eksponując – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący DENTAL HOUSE.

Ta dziedzina stomatologii może także ochronić pacjenta przed utratą zęba w przypadku rozwoju próchnicy pod linią dziąseł lub poddziąsłowego złamania ściany zęba. W tym celu stosuje się takie zabiegi, które zaleczą uszkodzone miejsce a także na nowo ukształtują linię dziąsła. To pozwoli zapobiec gromadzeniu się bakterii i wystąpienia próchnicy pod dziąsłami w przyszłości.

Przykładowe zabiegi mikrochirurgii stomatologicznej

Jednym z zabiegów wykonywanych w ramach mikrochirurgii stomatologicznej jest korekta uśmiechu dziąsłowego. Zabieg ten wykonuje dentysta periodontolog w znieczuleniu miejscowym i polega on na wycięciu nadmiaru dziąsła oraz podpierającej go kości. Odsłonięte korony uzupełnia się licówkami, a to znacznie poprawia ogólny wygląd zębów. Czasem konieczne jest także podcięcie wędzidełka górnej wargi, by mięśnie mimiczne nie unosiły zbyt wysoko warg w czasie uśmiechania się. Tym samym zrównoważone dą proporcje dziąseł i koron.

Jeśli chodzi o same wędzidełka, to mikrochirurgia dentystyczna zajmuje się także plastyką wędzidełek warg i języka. Zabiegi, w obu przypadkach, mogą bardzo poprawić nie tylko estetykę uśmiechu, ale także wymowę oraz inne aspekty, które wiążą się z funkcjami jamy ustnej. Warto wiedzieć, że nieprawidłowości w budowie wędzidełka mogą być powodem zaburzeń połykania, ssania, powstawania diastemy, mowy, itp.

Plastykę wędzidełek można przeprowadzić w jednej z dwóch form, a mianowicie:

  • frenulektomia – podcięcie zbyt krótkiego wędzidełka języka lub wargi (dzięki temu zyskują one większą ruchomość),
  • frenuloktomia – wycięcie zbyt grubego i nieprawidłowo usytuowanego wędzidełka i przemieszczenie go, a następnie wszycie we właściwym położeniu.
Materiał Partnera