Data: 3 stycznia 2019 Kategoria: Porady medyczne

W co wyposażyć gabinet fizjoterapii? Niezbędny sprzęt rehabilitacyjny

Fizjoterapeuci, którzy chcą realizować świadczenia w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, powinni odpowiednio wyposażyć swój gabinet. NFZ podaje szczegółową listę niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego. Co się na niej znajduje i w jaki sprzęt warto zainwestować?

Wymagania dotyczące wyposażenia sali kinezyterapii

W skład wymaganego wyposażenia sali kinezyterapii wchodzą:

 • stół rehabilitacyjny,
 • maty lub materace do kinezyterapii,
 • drabinki rehabilitacyjne lub inne spełniające takie same funkcje,
 • UGUL lub inny system spełniający jego rolę,
 • rotory do ćwiczeń kończyn górnych i kończyn dolnych,
 • stół lub tablica do ćwiczeń manualnych ręki.

Warto na tym etapie zwrócić uwagę na najważniejszy element tego wyposażenia, jakim jest stół rehabilitacyjny. Można powiedzieć że to podstawowe narzędzie pracy terapeuty poza jego rękami, dlatego wybierając stół rehabilitacyjny, pamiętajmy, aby był maksymalnie funkcjonalny oraz wygodny zarówno dla pacjenta, jak i fizjoterapeuty

Wszystkie te cechy mają stoły serii Master i Master Pro. Rama wykonana z solidnej malowanej proszkowo stali oraz trwała tapicerka w 16 kolorach do wyboru. Stoły polecamy w konfiguracji nawet 7-częściowej, regulowane hydraulicznie lub elektrycznie. Dla większego komfortu pracy można doposażyć stół w system kółek jezdnych, sterowanie wysokością za pomocą ramy wokół stołu, funkcję fotela lub pivota. W razie potrzeby udźwig stołu możemy zwiększyć do 200 kg, co daje możliwość pracy z pacjentami z nadwagą.

Wyposażając gabinet możemy rozważyć zamianę klasycznej klatki UGUL na nowoczesny system podwieszeń REDCORD, zajmujący zdecydowanie mniej miejsca i posiadający dużo bardziej estetyczny wygląd.

Wymagania dotyczące sprzętu do fizykoterapii

Jeśli chodzi o sprzęt do fizykoterapii, to NFZ na swojej liście wymagań podaje następujące pozycje:

 • zestaw do elektroterapii z osprzętem – aparaty wykorzystujące prąd stały oraz impulsowy małej i średniej częstotliwości,
 • zestaw do magnetoterapii,
 • zestaw do ultradźwięków,
 • zestaw do biostymulacji laserowej,
 • lampa IR lub IR/UV.

Dobrym wyborem ze względu na duży, wygodny wyświetlacz i pełną gamę akcesoriów dodatkowych są aparaty do fizykoterapii z serii BardoMed: BardoMed E1 (elektroterapia), BardoMed M1(magnetoterapia), BardoMed U1 (ultradźwięki), BardoMed L1 (laseroterapia) czy urządzenie typu combi BardoMed EU1 (elektroterapia plus ultradźwięki).

Wszystkie te aparaty charakteryzuje niezawodność i solidna konstrukcja, łatwość obsługi dzięki nawigacyjnemu pokrętłu, a także relatywnie niewielkie rozmiary i waga. Dla fizjoterapeuty mobilnego, który bardzo dużo czasu poświęca na dojazd do pacjenta, a w związku z tym potrzebuje sprzętu o niewielkiej wadze i rozmiarze, rekomendujemy przenośne urządzenia do fizykoterapii, m.in. aparaty do elektroterapii: seria T-ONE, urządzenia do ultradźwięków: Mio-Sonic lub SonicStim oraz do laseroterapii: HandyLaser.

W przypadku dużych gabinetów lub przychodni rehabilitacyjnych ogromne znaczenie dla ekonomii funkcjonowania ma organizacja pracy terapeutów z pacjentami. Oszczędność czasu pracy terapeuty zapewni aparat do ultradźwięków Sonopuls 190S holenderskiej firmy Enraf-Nonius. Urządzenie posiada opcję przytwierdzenia głowicy ultradźwiękowej na czas zabiegu do pacjenta za pomocą podciśnienia. Daje to możliwość pracy terapeuty z innymi podopiecznymi, zamiast mozolnego trzymania głowicy UD podczas kilkunastominutowego zabiegu.

Pozostałe wymagania i innowacyjny sprzęt, który warto posiadać

Pamiętajmy też, że NFZ dodatkowo punktuje inny sprzęt obecny w gabinecie i takie terapie jak:

 • wanny do masażu wirowego kończyn górnych i dolnych;
 • zestaw do kriostymulacji parami azotu;
 • urządzenie wytwarzające impulsowe pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości (terapuls),
 • oraz – co jest nowością – urządzenie do mechanicznego drenażu limfatycznego (seria WIC oraz aparaty typu LC).

Zarówno gabinety wykonujące świadczenia rehabilitacyjne w ramach kontraktu NFZ, jak i komercyjnie, powinny iść z duchem czasu i wyposażać się w najnowszy, innowacyjny sprzęt do fizykoterapii. Znacząco przyspiesza on powrót do zdrowia pacjenta, a dodatkowo oszczędza czas i ręce terapeutów. Niewątpliwie posiadanie takich urządzeń w swoim gabinecie odróżnia go od konkurencji i przyciąga większą ilość pacjentów.

Coraz więcej fizjoterapeutów decyduje się na założenie prywatnej działalności nierefundowanej przez NFZ. Bardzo często zaopatrza się wtedy w urządzenie do generowania fali uderzeniowej, np. w niemający kosztów eksploatacji aparat do fali uderzeniowej Rosetta ESWT.

Absolutnym „must have” w nowoczesnym gabinecie fizjoterapii są lasery wysokoenergetyczne. Ich moc jest kilkadziesiąt razy wyższa od klasycznych laserów biostymulacyjnych, energia pozwala dotrzeć głębiej do tkanek i przyspieszyć proces ich regeneracji. Na uwagę zasługują lasery wysokoenergetyczne serii iLux, które dodatkowo wyposażone są w opatentowany tryb przeciwbólowy E2C, dający możliwość skutecznej pracy z pacjentem w stanie ostrym już od pierwszej wizyty.

Ostatnim aparatem wartym polecenia w nowoczesnym gabinecie jest sprzęt do terapii TECAR. Jest to terapia polegająca na przekazaniu energii do tkanek za pomocą prądu przemiennego o wysokiej częstotliwości w trybie oporowym lub pojemnościowym. Terapia ta miała swój początek w profesjonalnych klubach sportowych, a obecnie dostępna jest praktycznie dla każdego.

Do tej terapii ciekawą propozycją jest aparat Doctor TECAR włoskiej firmy Mectronic Medicale, z powodzeniem sprawdzony w topowych włoskich klubach, takich jak AC Milan czy Trentino Volley.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami firmy BardoMed – producenta i dystrybutora sprzętu rehabilitacyjnego. Sklep rehabilitacyjny BardoMed oferuje wszystkie opisane w artykule modele sprzętu do fizykoterapii.

Materiał Partnera