Data: 6 maja 2020 Kategoria: Porady medyczne
ultrasonografia w ortopedii

USG w diagnostyce ortopedycznej

Ultrasonografia jest podstawową metodą diagnostyczną. Badanie USG jest całkowicie bezinwazyjne, a jednocześnie szybkie i dokładne. Z tego powodu wykorzystuje się je praktycznie w każdej dziedzinie medycyny. Ultrasonografię szczególnie chętnie stosują ortopedzi, gdyż dzięki niej mogą bezboleśnie ocenić stan układu ruchu pacjenta. Sprawdźmy, w jakich przypadkach można wykorzystać wspomnianą metodę diagnostyczną.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne?

USG należy do badań często wykonywanych przez lekarzy, gdyż jest niezwykle dokładne. Aby uwidocznić daną część ciała, należy nanieść na skórę specjalny żel. Do samego badania służy lekka głowica o opływowym kształcie, którą specjalista przemieszcza po fragmencie ciała, z którego płyną dolegliwości bólowe. Na połączonym z głowicą monitorze ortopeda widzi obraz interesujących narządów.

Jak tłumaczą specjaliści z Centrum Rehabilitacji FinMed: Uwidocznienie wnętrza organizmu jest możliwe dzięki wykorzystaniu fali ultradźwiękowej, która odbija się od odpowiednich tkanek. Są one widziane na monitorze, jako jasne kształty na ciemnym tle.

Po badaniu u pacjentów nie uwidacznia się żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Badanie nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Do tego czasu trzeba jednak doliczyć ewentualne oczekiwanie na szczegółowy opis USG.

U kogo można zastosować diagnostyczne USG?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania USG. Można więc badać dzieci, dorosłych, osoby starsze oraz kobiety w ciąży. U najmłodszych najczęściej diagnozuje się patologie stawu biodrowego, które można wykryć już w pierwszych tygodniach życia. Ultrasonografia stosowana jest też w przypadku złamań kości lub zwichnięć stawów. USG jest w stanie wykryć szereg wad wrodzonych, przebiegających z uszkodzeniami układu ruchu. Badaniu diagnostycznemu można poddać także mięśnie, stawy i więzadła. Dzięki USG łatwiejsze staje się wykrycie zmian nowotworowych, które przebiegają z powstawaniem rozrostów tkankowych.

Ultrasonografia w leczeniu schorzeń ortopedycznych

USG pełni niezwykle ważną, kontrolną funkcję w trakcie wykonywania zabiegów ortopedycznych. Bieżące monitorowanie stanu tkanek pozwala na ocenę przebiegu operacji, a tym samym uniknięcie jakichkolwiek błędów medycznych. Dobrym przykładem jest podawanie do wnętrza stawu substancji leczniczych, takich jak kwas hialuronowy lub glikokortykosteroidy. Ultrasonografię wykorzystuje się też w trakcie usuwania ze stawów złogów wapniowych. Skomplikowanym zabiegiem jest także nacięcie ścięgien, które są niezwykle trudne do uwidocznienia.

Materiał Partnera