Data: 17 grudnia 2017 Kategoria: Porady medyczne
USG stawu skokowego. Przebieg badania

USG stawu skokowego. Przebieg badania

Zasadność badania USG

Badanie ultrasonograficzne stawu skokowego ma na celu ustalenie dokładnej przyczyny dolegliwości. Procedura diagnostyczna przebiega w sposób nieinwazyjny i bezpieczny dla pacjenta.

Obraz USG pozwala na ocenę ciągłości i stopnia uszkodzeń włókien oraz procesów naprawczych zachodzących w obrębie więzadeł i ścięgien. Dzięki temu można zaordynować leczenie zachowawcze, które przeważnie umożliwia powrót do zdrowia bez wykonywania zabiegu chirurgicznego – objaśnia ekspert Gabinetów Rehabilitacji Fizjomotus z Krakowa.

Wskazania do badania ultrasonografem

W jakich sytuacjach badanie USG stawu skokowego jest zalecane najczęściej? Przede wszystkim w przypadku pacjentów borykających się z bólami pourazowymi oraz przeciążeniowymi w okolicach stawu skokowego i stopy, a także bólami przewlekłymi i zapalnymi, którym towarzyszą obrzęki i zaczerwienienia. Z ultrasonografu korzysta się też przy diagnostyce uszkodzeń więzadłowo-torebkowych okolicy stawu skokowego (powstałych na przykład wskutek stłuczeń czy skręceń) oraz przy postępujących bólach reumatycznych.

Przebieg USG stawu skokowego

Procedura diagnostyczna z użyciem ultrasonografu nie należy do specjalnie skomplikowanych. Pacjent musi jedynie stawić się w gabinecie lekarskim w umówionym wcześniej terminie, bez potrzeby uprzedniego przygotowania. Na początku skóra w obrębie stawu skokowego jest zwilżana żelem. Następnie przykłada się do niej specjalną głowicę (sondę) i przesuwa w celu dokładnego wglądu w badane miejsce. Cały proces może być powtarzany kilka razy, bez obaw o narażanie pacjenta na szkodliwy wpływ promieniowania.

Kryteria opłacalności

Diagnostyka USG stanowi obecnie absolutną podstawę przy identyfikowaniu zmian, które zaszły w stawie skokowym wskutek urazu bądź przeciążenia. Precyzyjne ustalenie przyczyn problemu umożliwia wdrożenie odpowiedniej procedury leczniczo-rehabilitacyjnej przez ortopedę. Co godne podkreślenia, badanie ultrasonograficzne nie należy do najdroższych. W prywatnych placówkach diagnostyczno-rehabilitacyjnych zapłacimy za nie około 100-150 złotych (w zależności czy decydujemy się na badanie jednego stawu, czy też podwójne).

Materiał Partnera