Data: 10 stycznia 2019 Kategoria: Porady medyczne

USG jamy brzusznej. Jak przebiega badanie?  

USG jamy brzusznej to popularna i nieinwazyjna metoda obrazowania wnętrza ciała. Badanie ultrasonograficzne najczęściej zleca się m.in. w diagnostyce dolegliwości bólowych brzucha i pęcherza moczowego, w chorobach wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego i nerek. Na czym konkretnie polega badanie USG jamy brzucha? Dowiedz się, jak się do niego przygotować oraz jak przebiega krok po kroku.

Ultrasonografia brzucha: Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Pacjent, któremu zlecono wykonanie USG jamy brzucha nie może jeść przynajmniej 12 godzin przed badaniem (wyjątek stanowią pacjenci z cukrzycą insulinozależną), może natomiast spożywać płyny niegazowane. Należy podkreślić, że przed badaniem ultrasonograficznym brzucha nie wolno z kolei palić papierosów ani żuć gumy. Osoby, które przyjmują leki, powinny zażyć ostatnią dawkę nie później niż godzinę przed badaniem. Aby przyjąć tabletki, można wypić maks. połowę szklanki wody. Ponadto, aby w brzuchu nie zalegała treść pokarmowa oraz gazy, najlepiej już dwa dni przed badaniem USG zastosować dietę lekkostrawną i nie jeść m.in. potraw wzdymających, ciemnego pieczywa, owoców oraz nie pić napojów gazowanych. Ponadto, przygotowanie do USG brzucha obejmuje także działania takie jak dostarczenie poprzednich wyników badań USG oraz wszystkich innych, które dotyczą przyczyny zlecenia diagnostyki ultrasonograficznej.

Warto także podkreślić, że badanie USG jamy brzusznej wykonuje się po wypiciu ok. 1 litra wody niegazowanej na godzinę przed wejściem do gabinetu – pacjent nie powinien oddawać moczu i do pracowni zabiegowej wchodzić z wyraźnym uczuciem parcia na pęcherz – podkreśla lekarz z Przychodni B&M Medyk z Legnicy.

Jak krok po kroku przebiega badanie USG brzucha?

USG jamy brzusznej wykonywane jest w pozycji leżącej. Podczas badania ultrasonograficznego pacjent leży na plecach z odsłoniętym brzuchem. Następnie lekarz pokrywa skórę specjalistycznym żelem, co umożliwia uzyskanie czytelnego obrazu. USG jamy brzusznej wykonywane jest sondą, która wytwarza fale ultradźwiękowe. Urządzenie odbiera wytworzone po odbiciu się od narządów echo i przetwarza je na komputerowy obraz widoczny na monitorze. Podczas badania, lekarz przesuwa głowicę aparatu w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy obraz badanego narządu. Badanie USG wymaga od pacjenta wykonywania poleceń lekarza, który aby łatwiej dokonać analizy, może poprosić np. o chwilowe wstrzymanie powietrza. Po wykonaniu badania, lekarz drukuje zdjęcie USG, na którym widoczny jest całościowy obraz jamy brzusznej oraz ew. zmiany. USG jamy brzusznej trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut.

Materiał Partnera