Data: 14 lutego 2019 Kategoria: Porady medyczne

USG i jego rola w diagnostyce medycznej

USG (ultrasonografia) to diagnostyczna metoda badania narządów wewnętrznych. Pozwala ona obejrzeć przekrój badanego narządu i stwierdzić czy są w nim jakieś nieprawidłowości. Obraz w ultrasonografii powstaje za pomocą fal ultradźwiękowych emitowanych przez sondę przyłożoną do skóry pacjenta. Fale odbijają się od narządów wewnętrznych tworząc obraz widoczny na monitorze.

Dla kogo jest wskazane badanie USG?

Badanie USG stosuje się w diagnostyce medycznej. Pozwala ono na bezbolesną lokalizację guzków, torbieli czy zmian pourazowych lub nowotworowych. Ma szerokie zastosowanie podczas ciąży, do badania rozwoju płodu. USG stosuje się też do oceny zmian w obrębie piersi, prostaty, jajników i macicy. Zalecane jest przy diagnozowaniu zmian w jamie brzusznej, sercu, tarczycy. Popularne też są badania dopplerowskie oceniające stan naczyń krwionośnych.

Najczęściej wykonywane badania USG:

  • badanie przezciemiączkowe, czyli głowy u noworodków i niemowląt,
  • płodu, bardzo popularne 3D, 4D
  • serca, tzw. echo serca,
  • piersi,
  • szyi,
  • jamy brzusznej,
  • transwaginalne, czyli przezpochwowe badanie macicy,
  • endorektalne, czyli doodbytnicze,

Jak mówi lekarz z Centrum Lekarsko-Stomatologicznego Medyk w Kole: „Badanie USG jest w pełni bezpieczne zarówno dla pacjenta (nawet kobiet w ciąży), jak i lekarza wykonującego. Jest bezbolesne i trwa krótko. Daje nam możliwość oceny badanych narządów, pozwala zmierzyć i określić zmiany w ich obrębie, np. guzy, ropnie, zwapnienia.”

Jak przebiega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trwa długo, a wynik otrzymujemy natychmiast. W zależności jaki narząd będzie badany lekarz wskazuje pacjentowi przyjęcie określonej pozycji na kozetce. Badanie jest wykonywane na leżąco. Pacjent odsłania badaną okolicę, np. brzuch. Lekarz nakłada specjalny żel na głowicę, który umożliwia głowicy sprawne poruszanie się po ciele pacjenta. Obraz widoczny jest na monitorze aparatu USG, można go w każdej chwili zatrzymać i zmierzyć to co jest badane.  Zazwyczaj badanie zajmuje od 10 do 20 minut i jest całkowicie bezbolesne. Uzyskane obrazy powinny być opisane przez lekarza w oparciu o wywiad z pacjentem.

W przypadku USG jamy brzusznej przed badaniem należy wstrzymać się od jedzenia na 5 godzin przed spotkaniem z lekarzem. Umawiając się na wizytę ultrasonograficzną jesteśmy zazwyczaj informowani jak się do niej przygotować.

Przeciwskazaniem do wykonania badania USG jest obecność otwartych ran, złamań lub oparzeń skórnych w rejonie badanej części ciała.

Badanie USG jest metodą diagnostyki medycznej całkowicie bezpieczną, bezbolesną i nieinwazyjną. Można je powtarzać wielokrotnie, bez ryzyka dla pacjenta.

Materiał Partnera