Data: 9 października 2018 Kategoria: Porady medyczne
diagnostyka-okulistyczna

Urządzenia wykorzystywane w diagnostyce okulistycznej

W trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie okulistycznym wykonywanych jest kilka istotnych badań, które mają na celu sprawdzenie czy oczy pacjenta są całkowicie zdrowe i czy nie pogłębia się u niego żadna wada wzroku. Do takich badań należą przede wszystkim komputerowe badanie wzroku, badanie ciśnienia wewnątrz oka oraz badanie dna oka. Jakie urządzenia okulistyczne są wykorzystywane do ich wykonania?

Autorefraktometr – Komputerowe badanie wzroku

Najbardziej podstawowym rodzajem badania, które wykonuje się w gabinecie okulistycznym jest komputerowe badanie wzroku. Jest ono wykonywane przy użyciu autorefraktometru (czyli automatycznego refraktometru). Badanie to ma na celu obiektywne ocenienie wady refrakcji oczu pacjenta. W jego trakcie pacjent ma za zadanie wpatrywać się w wyświetlane na ekranie urządzenia kształty. W tym czasie refraktometr wpuszcza w oko nieszkodliwe wiązki promieni podczerwonych i rejestruje wszelkie pojawiające się krzywizny rogówki i soczewki oka. Na tej podstawie pokazuje wadę refrakcji. Warto zaznaczyć, że wynik ten nie wystarcza do dobrania odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych, ponieważ w tym celu niezbędne jest praktyczne zweryfikowanie dobranej mocy szkieł, czyli poznanie opinii samego pacjenta (badanie subiektywne).

Tonometr – Badanie ciśnienia oka

Drugim często stosowanym okulistycznym sprzętem diagnostycznym jest tonometr. Służy on do wykonania badania ciśnienia wewnątrz oka. Stosuje się dwa rodzaje tego urządzenia: tonometr bezdotykowy oraz nieco starszy typ urządzenia, czyli tonometr aplanacyjny. Badanie przy życiu pierwszego z tych urządzeń polega na wyrzucenie w stronę oka warstwy powietrza, która uderza bezpośrednio w rogówkę doprowadzając do jej odkształcenia. S tym samym czasie urządzenia dokonuje dokładnego pomiaru ciśnienia oka. Badanie z użyciem tonometru aplanacyjnego jest z kolei dokonywane w znieczuleniu miejscowym. W celu dokonania pomiaru ciśnienia oka, urządzenie przykładane jest bezpośrednio do rogówki.

Lampa szczelinowa – Badanie całego oka

Kolejnym rodzajem urządzenia są lampy szczelinowe, które służą do wykonywania badania całego oka. Jak tłumaczy nasz rozmówca specjalista z firmy Poland Optical, która jest renomowanym dystrybutorem urządzeń okulistycznych i optycznych:

Badanie z użyciem lampy szczelinowej poprzedza podanie pacjentowi kropel rozszerzających źrenicę. Ich zastosowanie pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenia nie tylko samej siatkówki, ale również nerwu wzrokowego. Badanie to jest niezwykle istotne w diagnostyce ponieważ za jego pomocą możliwe jest wykrycie nie tylko chorób oczu, ale również niektórych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca.

Materiał Partnera