Data: 24 stycznia 2019 Kategoria: Porady medyczne

Turnusy rehabilitacyjne nad morzem. Jak wziąć w nich udział?

Turnus rehabilitacyjny nad morzem to doskonały pomysł na połączenie wypoczynku z poprawą swojego zdrowia, a także aktywnego spędzania czasu. Z jednej strony bowiem oddajemy się w ręce wykwalifikowanych fizjoterapeutów i ortopedów, z drugiej korzystamy z uroków polskiego wybrzeża: długich spacerów po plaży, kąpieli oraz przebywania w sprzyjającym mikroklimacie. Jak wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym nad morzem?

Turnus rehabilitacyjny stanowi formę aktywnej rehabilitacji, połączonej z wypoczynkiem. Celem każdego turnusu jest poprawa kondycji psychofizycznej pacjenta oraz umożliwienie mu powrotu do dawnej sprawności.

Program turnusu zawiera elementy rehabilitacyjne, dostosowane do schorzeń uczestników, zajęcia rekreacyjne oraz kulturalne. Jak wziąć w nim udział?

Dla kogo?

W turnusie rehabilitacyjnym nad morzem może wziąć udział każdy, posiadający określoną niepełnosprawność oraz posiadający ważne orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Równoważne będzie inne oświadczenie, potwierdzające niepełnosprawność; na przykład orzeczenie o niezdolności do pracy z ZUS.

Na turnus rehabilitacyjny każdorazowo kieruje lekarz, jednak to my sami wybieramy miejsce oraz organizatora turnusu, których spis znajdziemy na stronach internetowych.

Warto także zaznaczyć, że możemy jechać na turnus rehabilitacyjny, którego koszty pokryjemy całkowicie z własnej kieszeni lub dofinansowany z PFRON. Tego typu turnus przysługuje nam raz na dwa lata.

Jak wybrać?

Szukając turnusu rehabilitacyjnego nad morzem zwróćmy uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, sprawdźmy, dla kogo jest przeznaczony. Wybierać możemy zatem turnusy dla osób z:

  • dysfunkcją narządów: ruchu, słuchu lub wzroku
  • schorzeniami układu krążenia
  • zaburzeniami głosu i mowy
  • chorobami neurologicznymi
  • chorobami układu oddechowego lub pokarmowego

Kolejny etap to zapoznanie się z programem turnusu. W zależności od naszych własnych upodobań, a także możliwości, możemy wybrać turnus rekreacyjno-sportowy, szkoleniowy lub rozwijający zainteresowania i uzdolnienia.

Zabiegi

Niemniej ważne będą zabiegi, oferowane uczestnikom turnusu. Warto zwrócić uwagę na propozycje różnego rodzaju nadmorskich hoteli, takich jak na przykład hotel Grand Laola SPA. Podczas turnusu rehabilitacyjnego w tym hotelu będziemy poddani takim poprawiającym zdrowie zabiegom jak okłady i plastry borowinowe, kąpiele borowinowe, solankowe, kwasowęglowe, wirowe kończyn dolnych, elektroterapia czy laseroterapia. W zależności od schorzenia, możemy poddać się galwanizacji, magnetoterapii, krioterapii czy kinezoterapii.

Materiał Partnera