Data: 12 października 2019 Kategoria: Porady medyczne

Staw kolanowy. Kiedy potrzebna jest endoproteza?

Endoproteza, to sztuczny staw np. kolanowy lub biodrowy, który z powodzeniem może zastąpić prawdziwy. Dzięki niej można zredukować wszelkie dolegliwości zdrowotne i niewygody związane z ograniczeniami ruchowymi, które wywołują ból i uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Wszczepienie endoprotezy może okazać się ostatecznym ratunkiem przed kompletną utratą sprawności. Na czym konkretnie polega?

Komu najbardziej potrzebne będą endoprotezy?

Najbardziej pomocne endoprotezy mogą okazać się dla osób zmagających się z:

  • zwyrodnieniami stawów powstałymi w wyniku powikłań po chorobach reumatycznych,
  • rozległymi urazami rzutującymi na cały układ kostno-stawowy,
  • długo utrzymującymi się i regularnie powracającymi stanami zapalnymi w kolanach,
  • brakami, niewielkimi ilościami mazi stawowej, dzięki której nasze stawy odżywiają się i potrafią prawidłowo się poruszać,
  • zjawiskiem „kolan szpotawych” – charakteryzującym się brakiem połączenia kolan w kostkach przy pozycji stojącej,
  • koślawymi kolanami, z czasem coraz bardziej wykrzywionymi.

Rodzaje endoprotez kolanowych

Bezpieczne w stosowaniu endoprotezy kolanowe możemy podzielić na dwa rodzaje. Są to elementy cementowe i bezcementowe. Pierwsza endoproteza do funkcjonowania potrzebuje dodatkowej jakości spoiwa, żeby została zapewniona przyczepność do kości. Z reguły stosowana jest u osób powyżej 65. roku życia (co związane jest np. z mniejszą wytrzymałością wynikającą z osteoporozy). Z kolei endoprotezy bezcementowe przeznaczone są głównie dla dzieci, a także osób między 45. a 65. rokiem życia, które mają wyższą wytrzymałość kości. Obecnie też testowane są nowoczesne rozwiązania, w tym endoprotezy kolanowe z tytanu lub hydroksyapatytu.

Endoprotezy dobierane są w oparciu o stopień uszkodzenia, jakie dotknęło staw. Endoprotezy całościowe stosowane są w znacznych uszkodzeniach kolan. Do mniejszych uszkodzeń wystarczą endoprotezy częściowe – tłumaczy ortopeda reprezentujący Gabinet urazowo – ortopedyczny Olkusz.

W czasie operacji do kolana trafia specjalnie skonstruowany dysk, który zapewnia późniejsze, swobodne poruszenia się oraz pracę stawem. Można poruszać się swobodnie także dzięki specjalnej, metalowej nakładce, dzięki której cała endoproteza jest połączona z kością udową. Przy uszkodzeniach jednej części stawu endoprotezę zakłada się po jednej stronie stawu.

Przeciwwskazania do wstawienia endoprotezy

Niestety istnieją także przeciwwskazania do endoplastyki. Wśród nich znajdują się m.in. schorzenia ogólne takie jak choroby nerek czy układu krążenia, nadwaga, demencja lub infekcje w ustroju.

Materiał Partnera