Data: 15 października 2020 Kategoria: Porady medyczne
sprzet medyczny do hospicjum wypozyczalnia sprzetu

Sprzęt medyczny niezbędny w opiece hospicyjnej 

Opieka paliatywna, ma na celu leczenie osoby chorej, a także wsparcie podczas codziennych trudności związanych z postępującą nieuleczalną chorobą. To, czy dana osoba kwalifikuje się do leczenia, uzależnione jest między od tego, jak postępuje choroba i czy ogranicza ona życie. W wielu przypadkach podczas opieki konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, na przykład pomp infuzyjnych, ssaków czy koncentratorów tlenu.

 

Specjalistyczna opieka paliatywna

Podejście paliatywne jest obecne niemal w każdej dziedzinie medycyny. Konieczne jest ono przede wszystkim w przypadkach, kiedy niemożliwe jest całkowite wyleczenie chorego, na przykład z uogólnionym nowotworem.

– Podejmowane są jednak wszelkie kroki mające na celu zminimalizowanie objawów i przedłużenie życia pacjenta. Jest ono jednak odrębnym obszarem, niezależnym od specjalistycznej opieki paliatywnej, która sprawowana jest przez wykwalifikowany w tym zakresie zespół opieki paliatywnej

– mówi dr n. med. Tomasz Dzierżanowski, specjalista medycyny paliatywnej z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

 

Tego typu opieka hospitalizacyjna zazwyczaj odbywa się w:

  • oddziałach opieki paliatywnej,
  • hospicjach stacjonarnych,
  • hospicjach domowych,
  • ośrodkach dziennej opieki paliatywnej,
  • poradniach medycyny paliatywnej.

 

Świadczenia zdrowotne udzielane są w zależności od potrzeb chorego. W wielu przypadkach, w celu zminimalizowania postępujących objawów, konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Jest on dostępny w hospicjach stacjonarnych oraz domowych. Chorzy, którzy nie korzystają z domowego hospicjum, też mają możliwość wypożyczenia niezbędnego wyposażenia. Placówką, która w tym pomaga, jest wypożyczalnia sprzętu medycznego. Warszawa pod tym względem oferuje najszersze możliwości pacjentom, którzy mają zapewniony dostęp do wszystkich specjalistycznych sprzętów potrzebnych do leczenia.

 

Podstawowy sprzęt medyczny wykorzystywany w opiece paliatywnej

 

Zapewnienie osobie chorej odpowiedniego leczenia i warunków umożliwiających złagodzenie postępujących zmian to podstawowe zadanie opieki paliatywnej. Żeby mogło być ono prawidłowo realizowane, bardzo często konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu medycznego. Absolutną podstawą są w tym przypadku łóżka rehabilitacyjne z odpowiednimi materacami, które zapobiegają powstawaniu bolesnych dla pacjentów odleżyn. Wśród innych sprzętów znajdują się między innymi koncentratory tlenu, czy sprzęty umożliwiające codzienne poruszanie się: wózki inwalidzkie, balkoniki, chodziki.

Kto może wypożyczyć sprzęt medyczny?

Każdy chory wymagający sprzętu medycznego, takiego jak łóżka medycznego, wózka inwalidzkiego czy balkonika, może je wypożyczyć bez dodatkowych formalności.

Materiał Partnera