Data: 12 września 2016 Kategoria: Porady medyczne
sprzet-medyczny

Sprzęt medyczny na wyposażeniu straży

Odpowiedni sprzęt medyczny, w który wyposażona jest straż pożarna, decyduje o uratowaniu poszkodowanych z pożaru czy innych wypadków, do których ta się zgłosi. O szczegółowych zasadach wyposażenia mówi Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Zewnętrznych. Warto poznać podstawowy ekwipunek medyczny.

Zestaw Ratownictwa Medycznego

W skład Zestawu Ratownictwa Medycznego wchodzi przede wszystkim wyposażenie oddechowe, takie jak rurki ustno-oddechowe czy ssak mechaniczny, zestaw urazowy, opatrunki, zestaw do opatrywania oparzeń, a także specjalna deska ortopedyczna. Deska musi posiadać cztery pasy kodowane kolorami oraz stabilizator głowy – komentuje nasz ekspert ze Sklepu Sprzęt-Poż kompleksowe zaopatrzenie Straży Pożarnych. Cały sprzęt zapakowany jest w torbę wykonaną z wodoodpornego materiału. Materiał jest również bardzo wytrzymały, o bardzo niskiej ścieralności, aby torba wytrzymała każde warunki.

Pozostałe sprzęty medyczne

Do niezbędnego sprzętu medycznego zalicza się także ratujący życie defibrylator, nosze podbierakowe, kamizelka typu KED, nosze kubełkowe i płachtowe. Wszystkie sprzęty muszą być najwyższej jakości, aby móc uratować życie poszkodowanych w każdej, nawet najbardziej niebezpiecznej sytuacji.

Straż jako służba uniwersalna

Straż nie jest wzywana tylko w razie pożarów. Jest służbą uniwersalną, która może pomóc na miejscu wypadków, katastrof czy innych tragedii. Bierze udział w akcjach ratunkowych, sprawdza bezpieczeństwo budynków przy ich odbiorze, likwiduje skutki niebezpiecznych sytuacji, a także usuwa zagrożenia spowodowane przez niebezpieczne związki chemiczne. Może prowadzić akcje poszukiwawcze i udzielać pomocy w trudno dostępnych miejscach, dlatego profesjonalny sprzęt medyczny jest jej bezwzględnie konieczny. We wszelkie urządzenia medyczne można zaopatrzyć się w sklepach internetowych, takich jak Sprzęt-Poż kompleksowe zaopatrzenie Straży Pożarnych.

Materiał Partnera