Data: 7 marca 2019 Kategoria: Porady medyczne

Sposoby zastosowania laryngoskopów

Laryngoskop umożliwia lekarzom oględziny górnej części tchawicy. Ponadto jest niezbędny przy zabiegu intubacji, bowiem dzięki niemu możliwe staje się umieszczenie rurki w tchawicy pacjenta. W zależności od trudności zabiegu, mogą być potrzebne inne rodzaje laryngoskopów, dzięki czemu uniknie się podrażnień. Poszczególne modele różnią się pod względem kształtu łyżek.

Z czego się składa laryngoskop?

Laryngoskop to inaczej wziernik krtaniowy. Na jego budowę składa się rękojeść oraz łopatka zwana inaczej łyżką. Jej kształt decyduje o przeznaczeniu tego urządzenia. Może ona być zakrzywiona, lekko wygięta, prosta, sztywna czy z ruchomym końcem. Laryngoskop powinien być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, aby był odporny na korozję w procesie eksploatacji. Ponadto nie może być problemów w poddawaniu go pełnej sterylizacji. Bardzo ważne jest oświetlenie, które powinno dawać na tyle mocną wiązkę światła, by wystarczyła do badania.

Do czego się go używa?

Laryngoskop może być wykorzystany do oględzin w celu późniejszych działań diagnostycznych. Dzięki niemu lekarz może zobaczyć górną część tchawicy poniżej strun głosowych. To narzędzie służy także do wykonywania zabiegu intubacji w tchawicy pacjenta. W takim wypadku laryngoskop podtrzymuje język. Intubacja udrażnia drogi oddechowe, a także chroni przed aspiracją treści pokarmowej do płuc. Dzięki niej możliwe jest także podłączenie pacjenta do respiratora i prowadzenie znieczulenia na podstawie sztucznej wentylacji.  Wymaga tego właściwy dobór laryngoskopu z odpowiednim oświetleniem, żeby powikłania u pacjenta były minimalne. Laryngoskopy wykorzystywane są także w sytuacjach nagłych, takich jak zadławienie czy inna przyczyna utraty oddechu, która może być groźna dla życia i zdrowia.

Wybór odpowiedniego laryngoskopu

To, jakiego rodzaju laryngoskop wybrać do badania, zależy od kilku kwestii. Najważniejsze jest dostosowanie go do pacjenta. Inne bowiem będą narzędzia dedykowane dla noworodków niż dla starszych dzieci, osób dorosłych czy pacjentów otyłych. Nie tylko kształt laryngoskopu jest istotny, ale również ułożenie głowy pacjenta w taki sposób, by możliwy był dogodny wgląd w jamę ustną. Laryngoskopy mogą być także dedykowane intubacjom o wysokim stopniu trudności. Ekspert ze sklepu internetowego Medinstruments.pl dodaje:

Tego typu laryngoskopy charakteryzują się dźwignią w łyżce, która steruje ustawieniem kąta nachylenia końcówki w celu podniesienia nagłośni chrząstki krtani. Dzięki temu zwiększa się obraz przewodów głosowych i przy tym zmniejsza się ryzyko obrażeń. 

Materiał Partnera