Data: 12 sierpnia 2018 Kategoria: Porady medyczne
Na czym polega gojenie rany i w jaki sposób je przyspieszyć

Sposoby na przyspieszenie gojenia ran

Większość ludzi na przestrzeni życia wielokrotnie doświadczy zranienia i pomyślnie przejdzie proces gojenia rany. Powstawanie ran, polegające na przerwaniu ciągłości skóry, najczęściej wynika z rozmaitych urazów mechanicznych, jednak bywa także efektem przebiegu rozmaitych chorób, takich jak np. niewydolność żylna, niedokrwienie tętnicze czy rozmaite zakażenia. Jak przyspieszyć gojenie się ran?

Rozmaite rany cięte, kłute i szarpane są codziennością większości z nas, zwłaszcza w czasie dynamicznych zabaw w okresie dziecięcym. Również dorośli często ulegają drobnym skaleczeniom, np. podczas przygotowywania posiłków czy otarciom przy upadkach na rowerze itd. Większość takich zranień nie jest groźna, jednak w przypadku, gdy gojenie rozciąga się w czasie, może powodować poważny dyskomfort, a nawet prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych.

Na czym polega gojenie ran?

Proces gojenia rany inicjowany jest przez organizm natychmiast po jej powstaniu. W miejsce uszkodzenia tkanki wraz z krwią transportowane są płytki krwi, które gromadzą się tutaj tworząc czop. Czop płytkowy ma za zadanie hamowanie dalszego odpływu krwi z ciała.

W kolejnym etapie gojenia rany zachodzi aktywacja tzw. kaskady enzymów. Są one odpowiedzialne za prawidłowe krzepnięcie krwi. Na powierzchni rany tworzy się skrzep, który skleja brzegi uszkodzonej tkanki.

Następnym ważnym etapem gojenia rany jest powstanie stanu zapalnego. Wbrew pozorom jest to stan pożądany, który objawia się m.in. wzmożoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych. Dzięki temu zjawisku do uszkodzonych komórek łatwiej docierają składniki krwi pełniące funkcje obronne i regenerujące.

Stan zapalny ustępuje po około tygodniu, a wtedy rana zaczyna oczyszczać się. W miejsce przerwania ciągłości tkanek napływają fibroblasty, które wytwarzają kolagen, czyli najważniejsze białko tkanki łącznej. To właśnie kolagen odpowiada za formowanie się blizny.

Dobrze gojące się rany ulegają stopniowemu obkurczeniu, a blizna pokrywa się naskórkiem. Z czasem dochodzi do przebudowy kolagenu, dzięki czemu blizna może stać się całkowicie niewidoczna. Jednak co robić w sytuacji, gdy rana nie chce się goić?

Jak przyspieszyć gojenie rany?

W przypadku trudno gojących się ran przewlekłych, które bardzo często towarzyszą np. owrzodzeniu podudzi lub tzw. stopie cukrzycowej, a także odleżynom u osób starszych czy długotrwale hospitalizowanych, warto sięgnąć po preparaty ułatwiające procesy regeneracyjne, takie jak Granulox®. Preparat, określany mianem opatrunku w sprayu, to aerozol zawierający hemoglobinę, która pozwala lepiej zaopatrzyć uszkodzone tkanki w niezbędny im tlen.

Niedobory tlenu w tkankach otaczających ranę uniemożliwiają docieranie składników odżywczych z krwi do uszkodzonych komórek, a zatem także ich odbudowę. Do takich niedoborów może dojść z wielu przyczyn, a najczęściej sytuacje takie mają miejsce właśnie w przebiegu chorób tętnic i cukrzycy.

Stosowanie preparatów z hemoglobiną miejscowo ośmiokrotnie zwiększa natlenienie komórek, co przekłada się na 2 razy szybsze gojenie rany. Jest to możliwe, ponieważ rozpylona bezpośrednio na ranę hemoglobina wiąże tlen z otoczenia i natychmiast transportuje go do podstawy rany.

Aerozol z hemoglobiną jest skutecznym, a przy tym bezpiecznym sposobem na przyspieszenie gojenia ran ropiejących i sączących z wysiękiem, można stosować go nawet w poważnych przypadkach u chorych zmagających się ze schorzeniami przewlekłymi.

Materiał Partnera