Data: 25 września 2018 Kategoria: Porady medyczne

Sposoby na lepsze samopoczucie podczas miesiączki

Miesiączka, choć jest oznaką zdrowia kobiety, potrafi pokrzyżować plany i utrudnić życie. Poniżej znajdziesz kilka porad jak przetrwać ,,te dni” w możliwie bezbolesny i komfortowy sposób.

Ratunek z apteki

Dla większości kobiet największym problemem podczas menstruacji jest ból. To naturalny objaw towarzyszący skurczom mięśnia macicy i złuszczaniu się błony śluzowej. W aptece bez trudu znajdziemy leki bez recepty skuteczne w walce z bólem. Zaliczamy do nich chociażby NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) czy paracetamol. Dodatkowo można stosować także leki rozkurczowe. Część kobiet obawia się przyjmowania tabletek. Jednak stosowane w rozsądnych ilościach, zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj są dobrze tolerowane i pomagają pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Domowe sposoby łagodzenia bólu

Jest spora grupa kobiet, którym ulgę przynosi ogrzewanie okolicy podbrzusza. Sposobów jest kilka, np. stosowanie termoforu z ogrzaną wodą lub ciepła (ale nie gorąca) kąpiel. To, co z pewnością pomoże poczuć się lepiej w trakcie okresu to odpowiednia ilość snu w komfortowych warunkach oraz zbilansowana dieta i nawodnienie organizmu adekwatne do zapotrzebowania.

A może wysiłek fizyczny?

Aktywność fizyczna o niewielkiej intensywności działa rozluźniająco i poprawia nastrój. Spacer, spokojna przejażdżka na rowerze czy marsz nordic walking mogą zdziałać cuda. Przy odpowiednim zaopatrzeniu higienicznym można także wybrać się na basen. Wysiłek należy jednak dostosować do swoich możliwości i aktualnego samopoczucia. Nie chodzi o to by stracić resztki sił, a o to by się zrelaksować.

Przewód pokarmowy bez obciążeń

Objawy takie jak uczucie pełności czy wzdęcia w czasie miesiączki potrafią być jeszcze bardziej uciążliwe niż w inne dni. Jeżeli ten problem dotyczy także Ciebie, sięgnij po preparat z symetykonem (np. Espumisan Easy). Ułatwia on usuwanie pęcherzyków gazu z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zmniejsza uczucie ucisku i pełności w jamie brzusznej.

Wygodne ubranie

Aby czuć się komfortowo podczas miesiączki wybieraj wygodne ubrania nie obciskające ciała. Paski i inne części garderoby opinające biodra i brzuch zostaw w domu. Lepiej sprawdzą się luźne stroje nie ograniczające ruchów i niewymuszające wciągania brzucha przez cały dzień. Jeżeli chodzi o bieliznę, dobrze aby była ona bawełniana i wygodna.

Jak dbać o higienę?

Podczas okresu trzeba szczególnie dbać o higienę okolic intymnych. Wydzielina miesiączkowa jest dobrą pożywką dla bakterii, dlatego w czasie menstruacji jesteśmy szczególnie narażone na rozwój infekcji. Niezależnie od tego, czy stosujesz podpaski czy tampony, zmieniaj je tak często jak to konieczne i nie rzadziej niż co kilka godzin. Jeżeli używasz kubeczka menstruacyjnego, pamiętaj aby po każdym opróżnieniu dokładnie go wypłukać. Podmywanie okolic intymnych nie musi towarzyszyć każdej zmianie podpaski czy tamponu, ale dobrze jeżeli będziesz pamiętała o nim przynajmniej dwa razy na dobę. W ciepłe letnie dni nawet częściej, gdyż wysoka temperatura i wilgoć sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.

Materiał Partnera