Data: 24 maja 2017 Kategoria: Porady medyczne

Sezonowy i całoroczny nieżyt nosa

Nie wszyscy cieszą się na myśl o zbliżającej się wiośnie i lecie, dla wielu osób oznacza to bowiem sezon uciążliwego kichania i kataru, czyli objawów alergicznego nieżytu nosa. Co warto wiedzieć o tej przypadłości, jak sobie z nią radzić?

Czym jest alergiczny nieżyt nosa?

Alergicznym nieżytem nosa nazywamy stan zapalny śluzówki nosa wywołany najczęściej przez alergeny zawarte w powietrzu czyli alergeny wziewne takie jak pyłki roślin (drzew,traw,żyta,chwastów ), roztocza kurzu domowego, naskórki, sierść zwierząt, pleśnie. Alergeny te, reagując z wcześniej wytworzonymi przez organizm chorego przeciwciałami z grupy immunoglobulin E ( IgE ) , wyzwalają substancje (np. histaminę) odpowiedzialne za objawy kliniczne : katar, kichanie, blokada nosa. Nieżyt nosa  dzielimy na sezonowy i całoroczny.

Sezonowy nieżyt nosa , nazywany również katarem siennym (pyłkowicą), spowodowany jest pyłkami kwitnących roślin. Termin „sezonowy nieżyt nosa” pochodzi właśnie od faktu,że kwitnienie roślin przypada na określony sezon roku, najczęściej przełom wiosny i lata. Do alergenów uczulających w Polsce najpowszechniej należą pyłki żyta, traw trawnikowych i łąkowych, bylicy, leszczyny, brzozy, a także zarodniki pleśni takich jak Cladosporium czy Alternaria. Największe stężenie pyłków w powietrzu spotyka się w czasie koszenia traw, w słoneczne i wietrzne dni, w godzinach południowych.

Całoroczny nieżyt nosa jest powodowany przez alergeny, z którymi chory ma styczność przez cały rok, a więc przede wszystkim roztocza kurzu domowego, których szczególnie dużo znajduje się w powietrzu w sezonie ogrzewania domów, czy sierść i naskórki zwierząt domowych.

Objawy nieżytu nosa

Do najczęstszych objawów alergicznego nieżytu nosa należą : kichanie, świąd i zaczerwienienie nosa, wodnisty wyciek z nosa i jego blokada. Objawom tym często towarzyszy obrzęk i świąd powiek, łzawienie i zaczerwienienie spojówek, a nawet uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji i podwyższona temperatura ciała. Nieżyt nosa uważa się za ciężki, gdy towarzyszą mu problemy z nauką czy pracą, trudności w zasypianiu czy wykonywaniu codziennych czynności życiowych.

Kto najbardziej jest narażony na nieżyt nosa

Według szacunków- alergiczny nieżyt nosa to choroba dotykająca do 25% populacji światowej, wśród której są głównie dzieci i osoby młode, poniżej 20 roku życia. Z dużej części tych osób rekrutują się przyszli astmatycy. Według niektórych statystyk, nieleczony alergiczny nieżyt nosa zwiększa nawet trzykrotnie ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej.

Co zrobić po wykryciu objawów nieżytu nosa?

Jeśli zauważymy u siebie objawy alergicznego nieżytu nosa, powinniśmy- w miarę możliwości ograniczyć kontakt z uczulającym nas alergenem np. poprzez skrócenie czasu przebywania na zewnątrz w czasie kwitnienia roślin, stosowanie filtrów powietrza w domu, używanie pokrowców na materace i pościel, nie przepuszczających roztoczy czy eliminację uczulających zwierząt domowych.

Dorażnie zaleca się wypłukiwanie alergenów z oczu stosując sól fizjologiczną lub sztuczne łzy do worka spojówkowego, a z nosa- używając roztwory wody morskiej, soli fizjologicznej lub leków obkurczających naczynia krwionośne.

Jeśli objawy trwają, a zwłaszcza-jeśli powtarzają się corocznie w tym samym okresie, należy zgłosić się do lekarza alergologa, który zaleci dalsze postępowanie diagnostyczne i lecznicze, a przede wszystkim rozważy możliwość odczulania czyli immunoterapii swoistej- jedynego przyczynowego leczenia alergii. W przypadku alergicznego nieżytu nosa – sezonowego i całorocznego- możemy uzyskać pomoc m.in. w Specjalistycznym Gabinecie Alergologicznym  dr n.med. Teresy Stelmasiak.

Materiał Partnera