Data: 23 marca 2017 Kategoria: Porady medyczne

Rodzaje wrodzonych wad serca u dzieci

Zdrowie dziecka jest najważniejszą sprawą dla rodziców. Dlatego, kiedy u dopiero do narodzonego maluszka wykrywa się wadę serca, są pełni strachu i niepokoju o dalsze życie ich maleństwa. Niestety z problemami kardiologicznymi rodzi się 1 dziecko na 100, dlatego warto poznać najczęstsze rodzaje wrodzonych wad serca u dzieci.

Czym są wady serca?

Wady serca są strukturalnymi nieprawidłowościami w jego budowie. Objawiają się także zaburzeniami w położeniu serca bądź wielkich naczyń, które znajdują się w klatce piersiowej maluszka. Niektóre wady można wykryć już w trakcie USG, podczas trwania ciąży, np. podczas badań dopplerowskich czy echokardiograficznych – wyjaśnia nasz ekspert z Centrum Unicardia. Wówczas można skierować kobietę do właściwej placówki medycznej, aby jak najszybciej zająć się nienarodzonym jeszcze niemowlęciem. W innym wypadku, kiedy badania nie wykryły wady, bądź w kobieta w ogóle ich nie przeprowadzała, nieprawidłowości mogą zostać wykryte dopiero po narodzinach. Czasami niestety na podjęcie odpowiednich kroków jest już wówczas za późno. 

Objawy wad serca po urodzeniu maluszka

Do objawów wad serca po narodzinach dziecka zaliczają się przede wszystkim sinica maleństwa, duszność oraz występowanie szmerów nad sercem. Mogą wystąpić także przyspieszona akcja serca, a później – trudności w karmieniu i niewystarczające przybieranie noworodka na wadze. W takich wypadkach konieczne jest wykonanie pełnej diagnostyki, a przede wszystkim badania echokardiograficznego (ECHA serca), EKG, zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej, pomiaru natlenowania krwi, zwanego pomiarem pulsoksymetrycznym. Najpewniej nie będzie można wykryć przyczyny wady serca, ale zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu jej leczenia.

Najczęstsze rodzaje wrodzonych wad serca

Najczęściej spotykane rodzaje wrodzonych wad serca to:

  • Ubytek w przegrodzie międzykomorowej – dotyczy przepływu krwi z komory do przedsionka. Problem najczęściej rozwiązuje się sam w ciągu pierwszych dwóch lat życia malucha. Jeśli tak się nie stanie, pojawiają się kłopoty z karmieniem, przybieraniem masy ciała i oddychaniem. Można zauważyć objawy niewydolności serca, a przy badaniu usłyszeć charakterystyczny szmer. Często obserwuje się również nawracające kłopoty z infekcjami dróg oddechowych
  • Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej – to zaburzenia w rozwoju przegrody międzyprzedsionkowej, głównie z tzw. otworem owalnym. Niewielkie ubytki mogą zniknąć samoistnie, w przypadku większych konieczna jest operacja (lub zamykanie przezskórne). O tym ubytku również świadczą szmeru w sercu i częste infekcje dróg oddechowych
  • Przetrwały przewód tętniczy Botalla – to naczynie krwionośne, które powinno się zamknąć w ciagu 24 godzin od narodzin niemowlaka. Kiedy to nie nastąpi, krew nie płynie do aorty, ale do tętnicy płucnej oraz do płuc. Objawami tej wady serca jest tachykardia, szmer w sercu, zapalenie dróg oddechowych i słaby wzrost dziecka. Nie obejdzie się tutaj bez interwencji chirurgicznej lub innego rodzaju leczenia.
  • Zwężenie cieśni aorty – zadaniem aorty jest rozprowadzanie krwi po organizmie. Jeśli dojdzie do jej zwężenia we fragmencie umiejscowionym blisko serca, narządy nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, ponieważ nie są dostatecznie ukrwione. Pojawiają się zaburzenia ich pracy, sinica nóg, krwawienie z nosa czy nawet niewydolność serca. Leczenie polega na założeniu balonika plastyce balonowej, bądź założeniu stentu naczyniowego, w trudniejszych przypadkach może być wymagana operacja.
  • Krytyczne zwężenie zastawki pnia płucnego – powoduje, że krew ma trudności ze swobodnym wypływem z prawej komory serca, przez co dochodzi do jej przeciążenia oraz przerostu. Pojawia się duszność, omdlenia, niewydolność prawokomorowa. Zastawkę trzeba poszerzyć przy pomocy balonika albo zastąpić ją protezą.
Materiał Partnera