Data: 7 marca 2019 Kategoria: Porady medyczne

Rodzaje niedosłuchów

Niedosłuch to upośledzenie słuchu, które polega na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. Może być wynikiem wad wrodzonych, infekcji wieku dziecięcego lub po prostu starzeniem się organizmu. Szczególnie narażona jest młodzież, która w dobie cyfryzacji ma skłonność do uzależnień od Internetu i stosuje słuchawki do rozmów, do słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Zmysły są bardzo istotne dla człowieka. Każdy chce widzieć piękny świat, podziwiać błękit nieba, poczuć zapach lasu czy posłuchać szumu morza. Zmysły wzbogacają życie i dają sporo radości. To samo dotyczy słuchu. Niestety, niedosłuch wciąż jest kojarzony tylko z osobami starszymi, podczas gdy kłopoty zaczynają mieć już dzieci i młodzież. Niedosłuch to najczęściej trwałe schorzenie, które objawia się obniżeniem czułości narządu słuchu. Aby ustalić stopień niedosłuchu, musimy wykonać badanie audiometryczne, które określa w decybelach poziom progowy dźwięków słyszalnych. Im wyższy, tym ubytek słuchu jest głębszy.  Wyróżniamy trzy rodzaje niedosłuchu:

  • Niedosłuch przewodzeniowy
  • Niedosłuch odbiorczy
  • Niedosłuch mieszany

Niedosłuch przewodzeniowy

To zniekształcenie ucha środkowego lub zewnętrznego. Fale dźwiękowe niepoprawnie przewodzą dźwięk ze środowiska zewnętrznego do wewnętrznego ucha. Chorzy słyszą dobrze w hałasie i nie mają kłopotów z rozmową telefoniczną, jednak pogorszenie słyszenia następuje w zakresie dźwięków niskich, np. głosów męskich. Cechą charakterystyczną są szumy uszne. Przyczyną pojawienia się tego rodzaju niedosłuchu może być zapalenie ucha zewnętrznego lub środkowego, otoskleroza, czyli dysfunkcje kosteczek słuchowych, perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej czy nadmiar woskowiny w uszach.

Niedosłuch odbiorczy

W tym przypadku gorzej słyszymy dźwięki wyższe, np. głosy kobiece, dzwonek i pukanie do drzwi lub dźwięk dzwoniącego telefonu. Osoby z takim uszkodzeniem w obrębie ślimaka gorzej słyszą z większej odległości, często podkręcają regulator głośności telewizji i źle rozumieją mowę drugiej osoby, szczególnie w większym hałasie.  W przypadku tego niedosłuchu, stosuje się leczenie przyczynowe, które polega na protetyce słuchu odpowiednim aparatem słuchowym. Przyczynami tego rodzaju niedosłuchu może być nadużywanie słuchawek, urazy ucha, infekcje wirusowe, częste przebywanie w głośnym otoczeniu, zaburzenia mikrokrążenia w uchu wewnętrznym czy czynniki genetyczne. Jednak najczęstszą przyczyną jest po prostu efekt procesu starzenia się organizmu. Przy tym schorzeniu pacjenci skarżą się na silne szumy w uszach a nawet zaburzenia równowagi czy zawroty głowy.

Niedosłuch mieszany

Jest to niedosłuch o obniżonym progu słyszenia. Polega na jednoczesnym wystąpieniu niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego, czyli uszkodzenie struktur ucha środkowego i wewnętrznego. Osoby zmagające się z tym schorzeniem mogą leczyć swój słuch za pomocą aparatu słuchowego.

Jeśli czujemy, że słabiej słyszymy lub szumi nam w uszach, warto zaprzyjaźnić się z aparatem słuchowym, wcześniej dokonując badań, np. w Ośrodku Diagnostyki Rehabilitacji i Protezowania Słuchu Amfon, gdzie badania słuchu, w tym audiometria dziecięca, tonalna powietrzna i kostna dla dorosłych są całkowicie bezpłatne. Nie ma, na co czekać, bo głuchniemy z dnia na dzień, puszczając muzykę coraz głośniej i głośniej. W poprawie słuchu liczy się czas, zatem warto szybko zainterweniować. To szansa na odzyskanie słuchu i mniejsze kłopoty w późniejszych latach.

Materiał Partnera