Data: 25 października 2019 Kategoria: Porady medyczne

Rodzaje aspiratorów do noska dla niemowląt

Zakup aspiratora do nosa jest konieczny już na etapie kompletowania niemowlęcej wyprawki. Powinien się on znaleźć w domowej apteczce na wypadek kataru, bo niemowlęta nie potrafią same wydmuchać noska. W jaki sposób używać aspiratora do nosa dla niemowląt? Jaki produkt wybrać, aby oczyszczanie nosa dziecka nie wiązało się z dużym dyskomfortem i stresem także dla rodzica?

Mały katar – wielki problem, czyli jak oczyścić dziecku zatkany nos?

Niemowlęta nie potrafią same wydmuchać nosa. Tej naturalnej i z pozoru prostej czynności dziecko musi się nauczyć, a umiejętność tę zdobywa w różnym wieku ze względu na to, że nie wszystkie dzieci często chorują i wiedzą co to jest katar. Czasami zdarza się, że aspiratora trzeba używać także u starszych dzieci, bo zatkany gęstą wydzieliną nos bardzo trudno jest skutecznie oczyścić w inny sposób.

Aspirator do noska nie jest nowym wynalazkiem. To unowocześniona i znacznie delikatniejsza wersja tradycyjnej gruszki do oczyszczania nosa, którą pewnie wiele osób pamięta z okresu dzieciństwa i niezbyt miło wspomina. Obecnie w sklepach z artykułami dla niemowląt dostępne są różne aspiratory do nosa, jednak cechuje je podobna budowa i zasada działania – wyjaśnia ekspert z firmy Elhand Baby.

Oczyszczanie nosa z zalegającej w nim wydzieliny jest niezbędne w celu zapewnienia dziecku prawidłowego komfortu oddychania. Niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta, więc każdy katar utrudnia karmienie i uniemożliwia spokojny sen dziecka oraz powoduje, że staje się ono marudne i rozdrażnione. W początkowej fazie kataru, kiedy jest on wodnisty i sam wypływa z nosa, warto jak najczęściej układać dziecko na brzuszku, co pomaga w pozbyciu się wodnistej wydzieliny z nosa. Kiedy katar zaczyna gęstnieć, trzeba sięgnąć po aspirator do noska i preparaty do rozrzedzania wydzieliny, które pozwolą szybciej się jej pozbyć.

Jak korzystać z aspiratora?

Prosta budowa aspiratora eliminuje możliwość popełnienia błędów podczas jego użytkowania. Składa się ona z plastikowej i odpowiednio wyprofilowanej końcówki, do której dołączony jest cienki, zakończony ustnikiem wężyk. Wewnątrz aspiratora znajduje się gąbkowy filtr, który zatrzymuje odciągniętą z noska dziecka wydzielinę. Aspirator należy delikatnie przyłożyć do otworu nosowego dziecka, a wężyk włożyć sobie do ust i zassać znajdującą się w nosie wydzielinę, która na pewno nie dostanie się do ust rodzica ze względu na umieszczony w środku filtr. Trzeba pamiętać, aby nie przyłożyć końcówki aspiratora bezpośrednio do ściany przewodu nosowego, bo wówczas odciąganie kataru będzie nieprzyjemne dla dziecka i nieefektywne. Po użyciu aspiratora trzeba go dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem oraz zdezynfekować, aby uniknąć wtórnego zakażenia dziecka katarem.

Materiał Partnera