Data: 22 maja 2017 Kategoria: Porady medyczne

Rodzaje artykułów przeciwodleżynowych

Spędzanie czasu w łóżku może wydawać się wielką przyjemnością, jednak dla osób poważnie chorych i niepełnosprawnych, które mają ograniczone możliwości ruchu, pozostawanie przez bardzo długi czas w łóżku jest prawdziwym koszmarem. Jednym z poważniejszych powodów są odleżyny, czyli owrzodzenia skóry, które w szybkim czasie mogą skutkować powstawaniem rozległych, głębokich ran, zakażeń, chorób i nawet śmierci. W celu zapobiegania ich powstawaniu stosuje się odpowiednie artykuły medyczne.

Czym są odleżyny i jak powstają?

Odleżynami nazywamy owrzodzenia skóry, które powstają przy nadmiernym, długotrwałym obciążeniu tkanek. W normalnych sytuacjach osoba leżąca w łóżku co pewien czas w sposób naturalny zmienia swoją pozycję, dzięki czemu kontakt z podłożem mają różne obszary skóry. Osoby chore, unieruchomione nie mają takiej możliwości – na obciążenia narażone są przez cały czas te same obszary skóry, co powoduje pogorszenie krążenia krwi i tym samym niedotlenienie tkanek. Jeśli stan ten przedłuża się na obszarach najbardziej obciążonych – dolnej części pleców, pośladkach oraz piętach – pojawiają się odleżyny. Z początku wyglądają one ona jak delikatne zaczerwienienia, które bledną przy nacisku. Z czasem pojawiają się stałe przekrwienie i ból, sygnalizujący, że tkanki zaczynają obumierać. W ostatniej fazie w ciele pojawiają się głębokie rany, wypełnione czarną, martwą tkanką.

Rodzaj artykułów przeciwodleżynowych

Podstawowym artykułem w profilaktyce odleżyn  są materace przeciwodleżynowe stosowane w szpitalach i przy rehabilitacji domowej osób chorych i niepełnosprawnych. Skonstruowane są one z dużej ilość komór powietrznych o kształcie rurek lub sześcianów. Komory te są naprzemiennie pompowane i opróżniane z powietrza przy użyciu specjalnego kompresora. Dzięki temu zmieniają się punkty podparcia ciała osoby spoczywającej na materacy, nie ma więc takiego obszaru skóry, który byłby przez cały czas obciążony, krążenie krwi nie zostaje zaburzone, a tkanki otrzymują odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych. Kompresory powietrzne działają przez całą dobę w cyklach kilkunastominutowych. Ze względu na istotność działania kompresora dla zdrowia pacjenta, konieczne jest stałe monitorowanie ich stanu i regularna wymiana filtrów. Wśród produktów przeciwodleżynowych znajdziemy również artykuły, które stosowane są w przypadku już istniejących odleżyn, np. preparat leczniczy PC30V. W jego skład wchodzą substancje aktywne takie jak dekspantenol, wyciąg z nasion kasztanowca i kwiatu rumianku czy butanodiol. Jego działanie opiera się na przyspieszenia regeneracji skóry, uszczelnianiu naczyń krwionośny, nawilżaniu skóry i uelastycznianiu jej. Ponadto działa antyseptycznie i antybakteryjnie.

Opisane wyżej produkty przeciwodleżynowe znajdziemy w ofercie firmy Marmedica.

Materiał Partnera