Data: 11 października 2018 Kategoria: Porady medyczne
kardiolog

Rehabilitacja kardiologiczna

Dolegliwości ze strony serca i układu krążenia to częsta przypadłość, nie tylko wśród osób starszych. Stres, niezdrowa dieta, brak ruchu – wszystko to sprawia, że coraz częściej cierpimy na choroby serca. Warto pamiętać, że taka przypadłość nie musi być wyrokiem, ale wiele zależy tu od samego pacjenta. Na czym polega rehabilitacja kardiologiczna i jak powinna wyglądać, aby przynieść oczekiwane rezultaty?

Rehabilitacja kardiologiczna – w jakim celu i dla kogo?

Rehabilitacja kardiologiczna to kompleksowy zespół wielokierunkowych działań, których celem jest wsparcie leczenia, zatrzymanie dalszych postępów choroby oraz zapobieganie wystąpieniu powikłań i zaostrzeniu się stanu chorego. Rehabilitacji powinny poddać się osoby cierpiące na chorobę niedokrwienną i niewydolność serca, po incydentach sercowych, np. po zawale oraz po zabiegach kardiochirurgicznych, takich jak wszczepienie stentu i bajpasów. Wskazaniem jest również zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań, a także współistnienie innych chorób. Warto przy tym zaznaczyć, że rehabilitacja to cały zestaw działań, obejmujący nie tylko opiekę medyczną kardiologa, ale również wsparcie psychologiczne, ćwiczenia fizyczne, zmianę diety. Wszystko to ma na celu nie tylko poprawę stanu zdrowia pacjenta, ale także jego samopoczucia. Rehabilitacja rozpoczyna się już w szpitalu, ale powinna trwać znacznie dłużej. Istotnym jej elementem jest pobyt w uzdrowisku.

Pobyt w uzdrowisku ważnym elementem rehabilitacji kardiologicznej

Pobyt w uzdrowisku przynosi wiele korzyści osobom cierpiącym na choroby układu sercowego i skutecznie wspiera ich rehabilitację. W takim miejscu chorzy mogą skoncentrować się na swoim stanie zdrowia i oddawać zajęciom wspomagającym ich kondycję. W przypadku osób borykających się z problemami układu krążenia bardzo ważna jest stała, specjalistyczna opieka lekarska. Z tego powodu profesjonalne uzdrowiska gwarantują kuracjuszom przeprowadzanie regularnych kontroli i badań diagnostycznych, takich jak EKG spoczynkowe, a także próby wysiłkowej. Istotne znaczenie mają również codzienne pomiary ciśnienia. Rehabilitacja powinna obejmować indywidualnie dobrane zajęcia, ćwiczenia i zabiegi z zakresu fizykoterapii. Dobrym rozwiązaniem jest również balneoterapia. Nie bez znaczenia jest także sprzyjający mikroklimat uzdrowisk i dostęp do obiektów, takich jak tężnie i solanki, co oferuje np. Uzdrowisko Konstancin na Mazowszu.

Rehabilitacja kardiologiczna – jak wrócić do sprawności?

Warto przy tym pamiętać, że rehabilitacja kardiologiczna powinna trwać znacznie dłużej. Ważna jest tu zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie zdrowej diety, a także ćwiczeń fizycznych w konsultacji z lekarzem. Konieczne będą regularne wizyty u kardiologa. Warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu – dobrym pomysłem mogą być spacery czy jazda na rowerze. Można także rozważyć wizyty w uzdrowiskach – regularne pobyty pomogą wrócić do zdrowia i pełnej sprawności.

Materiał Partnera