Data: 5 marca 2020 Kategoria: Porady medyczne

Punkcja stawów. Charakterystyka i przebieg zabiegu

Punkcja stawów jest zabiegiem diagnostycznym lub leczniczym przeprowadzanym w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań od pacjenta. Najczęściej przeprowadza się punkcję stawu kolanowego.

Jak przebiega punkcja stawu kolanowego

  1. Odkażenie miejsca wkłucia za pomocą środka dezynfekującego.
  2. Wykonanie znieczulenia miejscowego stawu, w którego obrębie przeprowadza się punkcję (opcjonalnie, czasami znieczulenie nie jest konieczne).
  3. Precyzyjne wprowadzenie do stawu wyjałowionej igły i pobranie płynu stawowego (już wzrokowa ocena płynu pozwala lekarzowi stwierdzić, czy pacjent cierpi na zapalenie lub zakażenie stawu).
  4. Wprowadzenie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych, bądź kwasu hialuronowego (opcjonalnie, punkcja może zakończyć się wraz z pobraniem płynu stawowego).
  5. Przekazanie pobranego płynu do badań laboratoryjnych (analiza biochemiczna oraz bakteriologiczna) – opcjonalnie
  6. Zabezpieczenie miejsca wkłucia opatrunkiem.

Zalecenia i ewentualne powikłania po punkcji stawów

Po zabiegu punkcji stawów przez dwa kolejne dni pacjent powinien chronić staw przed przeciążeniami. W większości przypadków nie występują żadne powikłania. Czasami może wystąpić ból utrzymujący się do dwudziestu czterech godzin po zabiegu.

Rzadkim, ale możliwym powikłaniem jest również zakażenie stawu. Dolegliwości trwające do dwóch dni nie powinny nas martwić. Jeśli jednak pojawi się gorączka, należy zgłosić się do lekarza. Zdarzają się również uszkodzenia chrząstki stawowej, bądź krwawienia wewnątrz stawu na skutek naruszenia naczynia krwionośnego. Są to jednak rzadkie przypadki – uspokaja nasz ekspert z przychodni VITA LONGA.

Przeciwwskazania do punkcji stawów

Nie należy przeprowadzać punkcji stawów, jeżeli:

  • w obrębie stawu występuje zakażenie. Punkcja mogłaby wprowadzić bakterie do jamy stawu, powodując rozprzestrzenienie się zakażenia,
  • pacjent cierpi na skazę krwotoczną,
  • pacjent przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi (konieczne badania laboratoryjne celem zakwalifikowania pacjenta do zabiegu).
Materiał Partnera