Data: 5 lipca 2019 Kategoria: Porady medyczne
Wady słuchu

Przyczyny powstawania wad słuchu

Wady słuchu dotyczą coraz większej liczby osób na całym świecie. Powstają nie tylko u osób starszych, ale i dotyczą młodych osób, a nawet dzieci. Jak można sklasyfikować schorzenia narządu słuchu? Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania wad słuchu i w jaki sposób można z nimi walczyć? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje w pigułce.

Wrodzone wady słuchu

Upośledzenia narządu słuchu mogą mieć charakter wrodzony. Oznacza to, że dziecko od urodzenia ma wady, które są wynikiem wielu różnych sytuacji. Wśród najczęstszych wymienia się:

  • nieprawidłowy przebieg ciąży lub występowanie w tym czasie u matki poważnych chorób takich jak np. różyczka,
  • stosowanie przez matkę (często nieświadome) lekarstw w trakcie ciąży – szczególną uwagę należy zwrócić na antybiotyki, których przyjęcie zawsze powinno być konsultowane z ginekologiem prowadzącym,
  • konflikt serologiczny,
  • nieprawidłowo przeprowadzona akcja porodowa wynikiem, której jest uraz dziecka lub jego niedotlenienie.

Wady słuchu u charakterze nabytym

Wady słuchu wiążą się nie tylko z kwestiami wrodzonymi. Mogą być one nabyte. Wśród najczęstszych przyczyn utraty słuchu zalicza się różnego rodzaju urazy mechaniczne, które prowadzą do uszkodzenia błony bębenkowej. Jak informuje specjalista z firmy AMFON Ośrodek Diagnostyki Rehabilitacji i Protezowania Słuchu: wcale nie trzeba uczestniczyć w poważnym wypadku. Wystarczy niezachowanie ostrożności podczas czyszczenia uszu. Z tego względu coraz większa liczba otolaryngologów zaleca płukanie uszu, a nie stosowanie patyczków. To bardzo ważne, aby odpowiednio pielęgnować swój słuch – dodaje.

Wśród innych przyczyn wad słuchu o charakterze nabytym wyróżnia się:

  • przebycie różnego rodzaju infekcji – niebezpieczna można być nie tylko świnka, różyczka czy borelioza, ale także grypa,
  • uszkodzenia ciśnieniowe – powstałe podczas nurkowania lub skoku ze spadochronem,
  • uszkodzenia akustyczne – wynikające np. ze zbyt głośnego słuchania muzyki,
  • zatrucie lekami – ryzyko powodują między innymi leki przeciwzapalne,
  • różnego rodzaju reakcje alergiczne,
  • choroby takie jak stwardnienie rozsiane.

Rodzaje wad słuchu

Wady słuchu mogą przyjmować wiele postaci. Może to być uszkodzenie tymczasowe, stałe lub nawet chwilowe. Może także zdarzyć się sytuacja, w której wada słuchu dotyczy jednego ucha – nie obydwóch.

W takich przypadkach warto zgłosić się do specjalisty, który zaproponuje odpowiednio dopasowany aparat słuchowy dający szansę na ponowne przeżywanie świata wszystkimi bodźcami. Jest to bardzo ważne – zwłaszcza dla młodych osób. Kiedyś mógł to być powód do wstydu, obecnie nowoczesne technologie są mocno rozwinięte, nie brakuje modeli, które są praktycznie niewidoczne po zamontowaniu na uchu. Ponadto, jeżeli coś może poprawić komfort życia, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Materiał Partnera