Data: 6 czerwca 2017 Kategoria: Porady medyczne

Przyczyny powstawania bólu w okolicach kręgosłupa

Odczuwanie bólów w okolicach kręgosłupa może dotknąć pacjentów w różnym wieku. Przyczyny ich powstawania są nam znane dzięki wieloletniej pracy z pacjentami nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego, który opracował skuteczną metodę ich diagnozowania oraz leczenia. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Epidemia Zachodu

Przyczyny powstawania bólu w okolicach kręgosłupa są bezpośrednio związane z trybem życia mieszkańców krajów rozwiniętych. Nie bez przyczyny w miejscach, gdzie ten tryb życia jest nieco odmienny, dolegliwości bólowe karku i krzyża obserwuje się zdecydowanie rzadziej. Elementem, który ma największy wpływ na powstawanie tego typu bólu jest siedzący tryb życia. Samo siedzenie nie wiąże się z bólem, ale to w jaki sposób to robimy, już zdecydowanie tak. Większość z nas siedząc nie przykłada bowiem zbyt dużo uwagi do utrzymywania prawidłowej postawy ciała, nie próbuje nawet właściwie dostosować oparcia swojego fotela. A to wszystko powoduje, że kręgosłup traci swoją naturalną postawę na rzecz postawy przygiętej, traci swoją elastyczność, a w najbardziej narażonych na obciążenia fragmentach po latach dochodzi do powstawania mikrouszkodzeń, które są bezpośrednią przyczyna odczuwania bólu.

Drugą częstą przyczyną powstawania bólu kręgosłupa jest schylanie się. Według badań, dorosły człowiek każdego dnia pochyla się co najmniej kilkaset razy, za każdym razem biorąc na swoje plecy ciężar, który ponad 4-krotnie przekracza ciężar jego własnego ciała. Takie obciążenia nie mogą nie mieć wpływu na nasz kręgosłup i niestety mają, doprowadzając do odczuwania przez nas bólu.

Bóle o podłożu mechanicznym

Wskazane wcześniej przyczyny powstawania bólu kręgosłupa są przyczynami o podłożu mechanicznym, tzn. że poprzez nasze codzienne działania doprowadzamy do przeciążania naszego kręgosłupa. Wspomniany we wstępie Robin McKenzie, twórca rewolucyjnej metody leczenie bólów kręgosłupa – Metody McKenziego, na podstawie swoich wieloletnich badań doszedł do wniosku, że bóle o podłożu mechanicznym stanowią aż 97 proc. wszystkich tego typu dolegliwości. Oznacza to że inne przyczyny dotyczą jedynie od 2 do 3 proc. pacjentów i przyczynami ich powstawania są zazwyczaj jakieś choroby ogólnoustrojowe.

Więcej na temat przyczyn powstawania bólu w okolicach kręgosłupa oraz na temat Metody McKenziego, która jest obecnie najskuteczniejszą metodą ich leczenia, możesz przeczytać na stronie Instytutu McKenziego w  Poznaniu.

Materiał Partnera