Data: 24 stycznia 2018 Kategoria: Porady medyczne

Przeszczepienie szpiku – poznaj jedną z najskuteczniejszych metod leczenia białaczki

Transplantacja szpiku ma na celu wyleczenie choroby, tym samym przedłużenie życia pacjenta.
To jedna z najskuteczniejszych metod, niestety czasem obarczona ryzykiem powikłań. Dowiedz się więcej o przeszczepieniu szpiku.

Przeszczepienie szpiku – poznaj lepiej tę metodę leczenia

To wieloetapowa forma leczenia, na którą ma wpływ wiele czynników. Od czego zależy jej powodzenie? Jednym z elementów wpływających na powodzenia przeszczepienia jest faza choroby. W okresie remisji choroby transplantacja szpiku ma zdecydowanie większe szanse na powodzenie. Ogromne znaczenie ma także czas, jeśli choroba zostanie stosunkowo szybko zdiagnozowana oraz przeszczepienie szpiku nastąpi w początkowych fazach – zdecydowanie wzrasta skuteczność. Kolejnym czynnikiem wpływającym jest wiek pacjenta (największą skuteczność można zaobserwować u ludzi poniżej 50 roku życia), wynika to m.in. z lepszego ogólnego stanu zdrowia. Wpływa na skuteczność ma także wydolność poszczególnych narządów, ale i obecność innych schorzeń czy chorób. Oprócz pozycji wymienionych powyżej na skuteczność przeszczepienia szpiku wpływ mają rodzaje mutacji oraz cechy biologiczne.

Typy białaczki a przeszczepienie szpiku

W zależności od typu białaczki różnią się wskazania do transplantacji szpiku (wybrane przykłady):
– ostra białaczka limfoblastyczna (w przypadku tego rodzaju przeszczepienie szpiku dokonuje się podczas pierwszej remisji choroby, u pacjentów z ryzykiem nawrotu oraz przy drugiej remisji (czasem autotransplantacja)
– ostra białaczka szpikowa (przeszczepienie najlepiej wykonać w pierwszej remisji choroby)
– przewlekła białaczka szpikowa (przeszczep szpiku od dawcy wykonuje się w przypadku, gdy niemożliwe jest leczenie inhibitorami kinazy tyozynowe. Największą skuteczność transplantacji szpiku można uzyskać w przewlekłej fazie choroby)
– zespoły mielodysplastyczne (przeszczepienie szpiku zazwyczaj przeprowadzane jest od razu po rozpoznaniu choroby lub zaraz po leczeniu, jako jedyny sposób na wyleczenie
Więcej na temat przeszczepienia szpiku, nowotworach krwi, ale i informacje jak zostać dawcą szpiku znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza

Przeszczepienie szpiku – podsumowanie

Transplantacja to bardzo złożona metoda. Około 4 tygodnie po przeszczepieniu szpiku, komórki „osiedlają” się w szpiku biorcy – to bardzo trudny czas. Pacjent jest narażony na różnego rodzaju infekcje, dlatego jest „odseparowany” od zewnętrznych zagrożeń. Na bieżąco wykonywane są badania – w przypadku sprzyjających warunków pacjent może opuścić szpital miesiąc po transplantacji. Dalsza rekonwalescencja następuje w domu.

Materiał Partnera