Data: 6 czerwca 2018 Kategoria: Porady medyczne

Protetyk słuchu – jak wybrać?

Protetyk słuchu zajmuje się diagnozowaniem problemów ze słuchem oraz rehabilitacją słuchu. Jest specjalistą w zakresie dobierania i programowania nowoczesnych aparatów słuchowych. Współpraca pomiędzy pacjentem a protetykiem jest bardzo ważna w kontekście korzyści płynących z rehabilitacji.

W przeciwieństwie do laryngologa, którego praca polega na leczeniu – farmakologicznym bądź operacyjnym – dających się wyleczyć chorób uszu, relacja z protetykiem słuchu ma charakter długofalowy. Nie kończy się na zdiagnozowaniu ubytku słuchu i zaprogramowaniu odpowiedniego aparatu. Protetyk jest terapeutą – jego obecność i wsparcie potrzebne są w całym procesie rehabilitacji, który zazwyczaj trwa do końca życia.

Czym się zajmuje protetyk słuchu?

Protetyk słuchu to osoba, która – na podstawie wywiadu audiologicznego oraz badań przeprowadzanych metodami obiektywnymi i subiektywnymi – diagnozuje występujące problemy ze słuchem oraz określa głębokość niedosłuchu, jeśli występuje. Protetyk nie zajmuje się leczeniem, ale rehabilitacją, która ma na celu maksymalną poprawę jakości słyszenia poprzez dobranie odpowiedniego do rozpoznania, preferencji i możliwości pacjenta aparatu słuchowego. Oferta nowoczesnych aparatów słuchowych jest bardzo szeroka – obejmuje urządzenia zauszne, wewnątrzuszne i wewnątrzkanałowe o różnym stopniu zaawansowania technologicznego. Protetyk słuchu powinien przedstawić pacjentowi możliwe w jego przypadku rozwiązania oraz pomóc przy dokonaniu właściwego wyboru. Kolejnym krokiem jest wykonanie odlewu małżowiny usznej bądź kanału usznego pacjenta – w zależności od wybranego modelu urządzenia. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie zindywidualizowanego aparatu, którego użytkowanie będzie komfortowe. Gotowy aparat słuchowy należy zaprogramować zgodnie z potrzebami i preferencjami pacjenta. Pierwszy okres rehabilitacji nie jest łatwy – mózg musi się przyzwyczaić do współpracy z odbiornikiem. W tym czasie bardzo ważna jest wsparcie protetyka słuchu, który powinien rozwiać wszystkie wątpliwości pacjenta oraz nauczyć go radzenia sobie z mogącymi się pojawić niedogodnościami. Na tym etapie współpraca z protetykiem się nie kończy. Osoby z niedosłuchem powinny być pod stałą opieką specjalisty. Protetyk słuchu wykonuje badania kontrolne oraz – w razie potrzeby – może przeprogramować funkcje w aparacie słuchowym. Więcej informacji: http://www.swiatsluchu24.pl/protetyk-sluchu-dlaczego-warto-sie-niego-udac/

Jak wybrać protetyka słuchu?

W przypadku każdego zawodu medycznego, a więc i protetyka słuchu, ważne są: kierunkowe wykształcenie, zdobyta praktyka i doświadczenie. W profesjonalnych poradniach audiologicznych jest to weryfikowane na etapie rekrutacji pracowników. Korzystając z pomocy placówek, które mają dobrą opinię, nie musimy się więc martwić tym, czy protetyk jest osobą rzeczywiście odpowiednio wykwalifikowaną. Aby znaleźć jak najlepszą poradnię, warto poczytać w internecie opinie innych pacjentów oraz porozmawiać ze znajomymi, którzy korzystali już z usług tego typu placówek. Oprócz profesjonalizmu bardzo ważne są również cechy osobowościowe protetyka słuchu. Musi to być przede wszystkim taka osoba, którą obdarzysz zaufaniem. Relacja z terapeutą powinna się opierać na wzajemnym szacunku i szczerości. Pacjent ma prawo zadawać pytania, a obowiązkiem protetyka słuchu jest udzielanie wyczerpujących odpowiedzi na temat stanu zdrowia pacjenta oraz problemów wynikających z niedosłuchu lub użytkowania aparatu słuchowego. Wyrozumiałość jest bardzo istotną cechą dobrego protetyka słuchu.

Rehabilitacja słuchu to często proces całożyciowy, dlatego też warto przy wyborze protetyka słuchu kierować się własnymi preferencjami osobowościowymi. Właściwa współpraca z terapeutą jest bardzo istotna dla dobrych efektów terapii.

Materiał Partnera