Data: 18 grudnia 2017 Kategoria: Porady medyczne
Profilaktyka chorób kardiologicznych. Jak dbać o serce?

Profilaktyka chorób kardiologicznych. Jak dbać o serce?

Z jakiego typu schorzeniami układu krwionośnego mamy najczęściej do czynienia?

W tej kwestii zasięgnęliśmy opinii kardiologów z przychodni Vita Longa ze Śląska. Najczęstsze choroby krwionośnego układu krążenia to:

 • miażdżyca tętnic

To schorzenie rozwija się latami i jest związane z głównie z dużymi i średnimi tętnicami. Powodowane jest ono odkładaniem się na ściankach tętnic lipidów, złogów wapnia i kolagenów, tworzących razem tak zwaną blaszkę miażdżycową. Utrudnia ona znacznie swobodny przepływ krwi, a tym samym zmniejsza zaopatrzenie w tlen i różne inne substancje naszych poszczególnych narządów; z czasem może ona doprowadzić do całkowitego zamknięcia tętnicy.

 • Choroba wieńcowa i zawał serca

Choroba wieńcowa jest powodowana niedostatecznym ukrwieniem serca, a jej skutkiem może być zawał, czyli martwica komórek mięśniowych tego organu. W Polsce zawał serca dotyka około 100 tysięcy osób rocznie.

 • Zakrzepica

To schorzenie powodowane jest nieprawidłowościami procesów krzepnięcia krwi i manifestuje się powstawaniem zakrzepu wewnątrz naczynia krwionośnego. Schorzenie to zajmuje zazwyczaj żyły podudzia i choć sama skrzeplina nie jest groźna dla zdrowia, to jej oderwanie się od ścian żyły może spowodować zator tętnicy płucnej, co często kończy się śmiercią.

 • Nadciśnienie tętnicze

Ta dolegliwość dotyczy ponad 50 procent polskiego społeczeństwa i zwiększa ona znacznie ryzyko miażdżycy, chorób serca lub tętniaka aorty.

Profilaktyka układu krwionośnego

Podstawowe przyczyny chorób krwionośnego układu krążenia to:

 • Podwyższony poziom cholesterolu
 • palenie tytoniu
 • mała aktywność ruchowa
 • nadwaga i otyłość
 • nadmierny stres i depresja
 • nieracjonalne odżywianie
 • uwarunkowania genetyczne i inne choroby.

Nieprzypadkowo ułożyliśmy listę w takiej właśnie kolejności. Jak informują lekarze to niezdrowy tryb życia w zdecydowanej większości przypadków wywołuje choroby układu krwionośnego, w szczególności serca. Jeśli mamy niewielki wpływ na choroby wywoływane uwarunkowaniami genetycznymi (tutaj w pewnym stopniu pomóc mogą nam jedynie lekarze), to już zmiana trybu życia jak najbardziej leży w zakresie naszych możliwości. Przede wszystkim należy zmienić swoje nawyki żywieniowe, a więc zdecydowanie ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i zmniejszyć wagę ciała. Należy też zwiększyć swoją aktywność fizyczną poprzez regularne, lecz niezbyt forsowne ćwiczenia, spacery, bieganie, pływanie, jazdę na rowerze itp. Bezwzględnie należy zrezygnować z palenia tytoniu i nie należy nadużywać alkoholu. Choroby serca mogą też być wywoływane pewnymi powikłaniami pogrypowymi. W tym aspekcie istotnym działaniem profilaktycznym będą tutaj regularne szczepienia przeciwko grypie.

Materiał Partnera