Data: 21 lipca 2016 Kategoria: Ciąża, Porady medyczne
badania profilaktyczne

Profilaktyczne badania w położnictwie i ginekologii

Badania inwazyjne oraz nieinwazyjne w położnictwie

Profilaktyczne badania dotyczące położnictwa zaleca się głównie kobietom, które zaszły po raz pierwszy w ciążę po 35. roku życia lub nie urodziły dziecka w okresie 2-5 lat. Pozwalają one wykryć wrodzone i genetyczne choroby oraz nieprawidłowości chromosomów. Dzielą się na dwie grupy: badania inwazyjne oraz nieinwazyjne.

Do drugiej należą badania USG, ogólne moczu, grupy krwi i Rh, morfologia krwi. Najwięcej przeprowadza się ich w okresie do 10. tygodnia ciąży. Poza standardowym badaniem ultrasonograficznym są to:

  • Test PAPP-A – wykonywany w okresie od 11. do 14. tygodnia ciąży, służący do określenia ryzyka wystąpienia u płodu trisomii chromosomów. Jest on zalecany wszystkim kobietom w ciąży, niezależnie od wieku.
  • Test podwójny – polega na pomiarze białka PAPP-A oraz β-hCG poprzez podwójne pobranie próbki krwi od matki i pozwala określić ryzyko wystąpienia m.in. zespołu Downa lub zespołu Edwardsa. Test podwójny jest zalecany kobietom ciężarnych po 35. roku życia.
  • Test potrójny – jego wynik pozwala ocenić stężenie β-hCG, α-fetoproteiny oraz estriolu. Surowicę kobiety potrzebną do tego badania pobiera się między 15. a 17. tygodniem ciąży. Pozwala on wykryć wady trisomii chromosomów oraz cewy nerwowej płodu.

Na podstawie wyników tych badań można przeprowadzić badania inwazyjne, do których należą: amniopunkcja, biopsja kosmówki, fetoskopia oraz kordocenteza. Decyzja o takim kroku należy już jednak do pacjentki.

Badania ginekologiczne

Innym badaniem, na które kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę, jest badanie ginekologiczne. Warto je przeprowadzić przy objawach zbyt wczesnego lub opóźnionego dojrzewania, nieregularnych i obfitych miesiączek oraz silnych bólów menstruacyjnych. W tym celu należy udać się do specjalistycznego gabinetu ginekologicznego – radzi ginekolog położnik z Gabinetu ginekologiczno-położniczego i okulistycznego Pawlik w Poznaniu. Tam przeprowadzany zostaje wywiad lekarski, a po nim badanie cytologiczne, które umożliwia wczesne zdiagnozowanie chorób narządów rodnych kobiety, szczególnie raka szyjki macicy.

Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym przeprowadzane zostaje jeszcze badanie, które pozwala na dokładne sprawdzenie stanu jajników i jajowodów – w szczególności ich wielkości, konsystencji i bolesności.

Materiał Partnera