Data: 21 marca 2019 Kategoria: Porady medyczne

Problem nadpotliwości. Jak sobie z nim poradzić?

Jedną z bardziej krępujących dolegliwości, która dotyka wiele osób jest nadmierna potliwość. Nasila się ona zwłaszcza latem, choć bywają osoby, u których występuje przez cały rok. Przyczyn tego stanu rzeczy może być bardzo wiele, podobnie jak sposobów na jej zahamowanie. Najprostszymi z nich są preparaty kosmetyczne w postaci dezodorantów i antyperspirantów. Jednak czasami stosowanie ich nie przynosi pożądanych rezultatów. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.

Najczęstsze przyczyny pocenia się

Pocenie się jest naturalną reakcją, która odpowiada za prawidłowe chłodzenie ludzkiego organizmu. Jednak u niektórych osób występuje zwiększone wytwarzanie potu. Jak wyjaśnia lekarz dermatolog z Dr W Aesthetic:

Nadmierna potliwość występuje wtedy, kiedy człowiek poci się mimo braku czynników uzasadniających to zjawisko takich jak: znaczny wysiłek fizyczny, wysoka temperatura otoczenia czy gorączka towarzysząca chorobie. Przyczyn nadmiernego pocenia jest kilka. Jedne wynikają z prowadzonego trybu życia, inne zaś mają związek z jakąś jednostką chorobową, najczęściej mającą związek z układem nerwowym lub zaburzonym funkcjonowaniem hormonów. Zaobserwowanie nadmiernego pocenia się jest uzasadnionym wskazaniem do wizyty u lekarza. Dopiero po przeprowadzeniu badań można określić, czy mamy do czynienia z nadmierną potliwością pierwotną, wynikającą z przyczyn genetycznych czy wtórną, będącą konsekwencją innej choroby. W tym przypadku najczęstsze z nich to: nadczynność tarczycy, cukrzyca, a także infekcje bakteryjne lub wirusowe. U kobiet zjawisko nadmiernej potliwości może być również związane z menopauzą.

Skuteczne sposoby na nadmierną potliwość

Nadmierna potliwość należy do tego rodzaju przypadłości, która może znacząco obniżyć komfort życia osoby, u której występuje. Jednak czasami wystarczy kilka zmian w naszych codziennych nawykach oraz higienie, aby przypadłość tę wyeliminować lub znacząco obniżyć jej skutki. Sam pot jest substancją o bardzo neutralnym zapachu. To w wyniku rozkładu bakterii znajdujących się na skórze staje się on nieprzyjemny. Depilacja włosów pod pachami ogranicza powstawanie przykrego zapachu, gdyż to na nich gromadzi się wydzielina gruczołów potowych, która jest idealną pożywką dla bakterii. Zaleca się również stosowanie specjalistycznych preparatów antybakteryjnych czy antypotowych w formie mydeł lub żelów. Jednak te preparaty nie usuną bakterii z mieszków włosowych, porów skórnych czy gruczołów potowych. Znacznie lepiej z tym zadaniem radzą sobie dezodoranty i antyperspiranty, szczególnie te przeznaczone dla osób z problemem nadmiernego pocenia. Bywają jednak i takie sytuacje, gdy żadne z powyższych rozwiązań nie przynosi oczekiwanych efektów. Wtedy jedynym wyjściem jest wizyta u lekarza specjalisty, który po przeprowadzonych badaniach będzie potrafił postawić trafną diagnozę oraz wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne lub jeśli zaistnieją takie wskazania również operacyjne. Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować problemu nadpotliwości, zwłaszcza gdy zastosowanie preparatów antybakteryjnych nie przynosi pożądanych rezultatów.

Materiał Partnera