Data: 25 września 2020 Kategoria: Porady medyczne
ginekomastia

Problem ginekomastii. Dlaczego mężczyznom rosną piersi?

To, jak wyglądamy, ma ogromne znaczenie dla naszej pewności siebie oraz poziomu samoakceptacji. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie dotyczy to wyłącznie kobiet, ale również mężczyzn – problemy z wyglądem mogą w dużym stopniu przekładać się na problemy natury psychicznej. Jednym z takich problemów jest ginekomastia. Dotyka ona wielu mężczyzn i jest przez nich traktowana jako powód do wstydu.

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastią nazywamy zjawisko nadmiernego rozrostu tkanki gruczołowej sutków u mężczyzn – prowadzi ono do ich znacznego, widocznego powiększenia jednej lub obu piersi mężczyzny. Problemu mogą doświadczać mężczyźni na różnych etapach życia – od okresu dojrzewania do późnej starości. Mimo że ginekomastia występuje często – szacuje się, że nawet co drugi mężczyzna prędzej czy później jej doświadczy – to wciąż wiedza na jej temat jest w społeczeństwie dość znikoma, stąd wielu dotkniętych nią pacjentów nie decyduje się na podjęcie leczenia.

Przyczyny ginekomastii

Ginekomastia zazwyczaj ma podłożone hormonalne – odpowiada za nie wtedy wyższe stężenie androgenów i estrogenów przy jednoczesnym niedoborze testosteronu. Z takimi problemem często borykają się chłopcy w okresie dojrzewania, na szczęście istnieje szansa, że wraz z unormowaniem się gospodarki hormonalnej problem zniknie samoistnie. U starszych mężczyzn ginekomastia może nastąpić w wyniku tzw. aromatyzacji, czyli procesu przekształcania zawartego w tkance tłuszczowej testosteronu w estradiol.

– Ginekomastia mająca podłoże hormonalne nazywana jest ginekomastią fizjologiczną – mówi dr Jerzy ChęcińskiWyróżnia się również ginekomastię patologiczną, która wynika z innych czynników. Wymienić tu należy między innymi otyłość, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, choroby wątroby, zażywanie niektórych leków (np. na wrzody żołądka, reumatoidalne zapalenie stawów czy niepłodność), nowotwory jądra lub nadnercza. Niekiedy jest on dziedziczona. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z ginekomastią patologiczną, konieczne jest przeprowadzenie badań w celu wyeliminowania źródła problemu i dobranie odpowiedniego leczenia. Ginekologiczna idiopatyczna, a więc nieposiadająca przyczyn, które można ustalić, może być leczona chirurgicznie np. poprzez liposukcję, o ile nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Dlaczego ginekomastia jest problemem?

Nadmierny rozrost gruczołu sutkowego może być przyczyną poważnego dyskomfortu – zmieniona pierś niekiedy jest bolesna, dokucza pacjentowi z powodu świądu i pieczenia. Dużo poważniejszą komplikacją jest jednak dyskomfort psychiczny, szczególnie wśród chłopców wchodzących w wiek dorosły. Często doświadczają oni wstydu z powodu swojej cielesności, zaczynają wątpić w swoją męskość, w skrajnych sytuacjach może to doprowadzić nawet do depresji. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie problemu i udanie się po pomoc do lekarza.

Materiał Partnera