Data: 18 września 2018 Kategoria: Porady medyczne
Preparaty na wszy

Preparaty na wszy – przegląd rozwiązań

Dbałość o codzienną higienę niestety nie wystarczy, by uchronić się przed wszawicą. Choć wydawać by się mogło, że w XXI wieku jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć się przed pasożytami, rzeczywistość okazuje się być inna. Na zarażenie wszami szczególnie narażone są osoby na co dzień przebywające w dużych skupiskach ludzkich, a przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Wszawica – wciąż aktualny problem

Zarażenie wszawicą w przedszkolu wciąż zdarza się bardzo często. Takiej sytuacji nie sposób przewidzieć, jednak dzięki dużej dostępności preparatów kosmetycznych i medycznych przeciw wszom, problemu możemy pozbyć się szybko i skutecznie.

Na rynku dostępne są preparaty na wszy o działaniu leczniczym i profilaktycznym. Pierwsze z nich są niezbędne, jeśli u dziecka lub innego członka rodziny stwierdzimy obecność pasożytów. Środki profilaktyczne pomagają zapobiegać nawrotom choroby, toteż warto używać ich po pozbyciu się wszy oraz jeśli wiemy, że  problem pojawił się w przedszkolu czy szkole naszej pociechy.

Przegląd preparatów na wszy

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem walki z wszami jest używanie szamponów leczniczych, takich jak SORA FORTE. Główny składnik preparatu to permetryna – substancja czynna, która bezwzględnie zabija zarówno dorosłe wszy, jak i gnidy, czyli ich jaja.

Szampon przeciw wszom SORA FORTE ma konsystencję żelu, który w kontakcie z wodą pieni się. Preparat ładnie pachnie, a poza składnikami zwalczającymi pasożyty zawiera substancje myjące i pielęgnujące włosy. Po wtarciu szamponu w mokre włosy należy odczekać 10 minut, a następnie spłukać pianę pod bieżącą wodą.

Stosowanie preparatu wskazane jest leczniczo u osób dotkniętych wszawicą oraz profilaktycznie u pozostałych członków rodziny. Z szamponu SORA FORTE mogą bezpiecznie korzystać dorośli oraz dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Niestety, nie wszyscy mogą stosować tak silny lek na wszy. Dlatego Scan Anida proponuje łagodniejszą alternatywę, której można używać do walki z wszawicą również u kobiet ciężarnych i karmiących, małych dzieci, a nawet alergików. Mówimy tutaj o płynie SORA z dimetikonem.

Dimetikon jest silikonem, który nie oddziałuje na wszy chemicznie, a zabija je w sposób mechaniczny. Ten składnik nie wchłania się w skórę głowy, ale wnika w drogi oddechowe pasożytów i w ten sposób je likwiduje. Choć ta metoda radzenia sobie z wszawicą jest bezpieczniejsza, wymaga też nieco trudniejszych zabiegów.

Preparat SORA PŁYN z dimetikonem należy nakładać na suche włosy pasmo po paśmie i pozostawić na głowie na czas godziny. Następnie włosów nie spłukujemy, ale bardzo dokładnie wyczesujemy. Po zabiegu należy umyć włosy z użyciem szamponu (np. SOREX). Jak widać, aplikacja jest bardziej czasochłonna, jednak efekt równie skuteczny, a cały zabieg – w 100% bezpieczny.

Preparaty profilaktyczne

Po usunięciu pasożytów warto zadbać o ochronę przed ich powrotem. W tym celu dobrze jest przestrzegać jeszcze bardziej rygorystycznych zasad higieny w domu, a przede wszystkim unikać używania tych samych ręczników i przyrządów do włosów przez kilku członków rodziny.

Dobrym pomysłem jest też profilaktyczne stosowanie preparatów przeciw wszom, takich jak spray SORA PROTECT z silikonem i olejkami eterycznymi lub SORA LOTION, będący łagodniejszym środkiem kosmetycznym, który bazuje na wodzie.

Materiał Partnera