Data: 15 stycznia 2018 Kategoria: Porady medyczne
Jak pozbyć się hemoroidów?

Jak pozbyć się hemoroidów?

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy nazywane są inaczej żylakami odbytu albo guzkami krwawniczymi. Warto wiedzieć, że struktury, z których się tworzą, są zupełnie normalne. W jaki sposób zdrowa tkanka zmienia się w bolesne i wstydliwe żylaki odbytu? Temat przybliża specjalista z Przychodni Lekarskiej Mek Med:

– Odbyt musi być szczelny. Odpowiadają za to zwieracze oraz liczne niewielkie pęcherzyki czy też poduszeczki, które wypełniają się krwią, a następnie opróżniają, regulując wydalanie. Wszystko jest w porządku, póki krew swobodnie do nich wpływa i wypływa. Gdy jednak nie może wypłynąć, pęcherzyki powiększają się, a niekiedy pękają i krwawią. Dlatego też nazywamy hemoroidy guzkami krwawniczymi.

Hemoroidy mogą być usytuowane wewnątrz lub na zewnątrz odbytu. Nieleczone w porę powiększają się i stają się bardzo dokuczliwe. Utrudniają wypróżnianie, negatywnie wpływają na higienę, są bolesne i podatne na podrażnienia oraz sprawiają, że siedzenie zaczyna nastręczać problemów. Długo nieleczone hemoroidy powiększają się i przysparzają coraz większego bólu. Stale podrażnianą śluzówkę i otwarte rany w okolicach odbytu bardzo łatwo zainfekować.

Metody usuwania hemoroidów

Wyróżnia się 4 stadia choroby hemoroidalnej. W zależności od tego, jaki jest postęp choroby, proktolog może skierować nas na inne leczenie. Poniżej przedstawiamy obecnie stosowane metody.

Celon, czyli termoablacja naczyń hemoroidalnych. To stosunkowo nowy sposób, który łączy niewielką inwazyjność z wysoką skutecznością. Odpowiedni nawet przy hemoroidach III i IV stopnia zaawansowania. W zmienionym chorobowo naczyniu odcina się dopływ krwi, a następnie przy użyciu prądu generuje się wysoką temperaturę, która sprawia, że zmieniona tkanka obumiera i się goi. Zabieg trwa pół godziny i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Pacjent może powrócić do aktywności następnego dnia. Bardzo podobną metodą jest Hemoron, z tą różnicą, że jest ona jeszcze mniej inwazyjna, bezpieczniejsza, a pacjent od razu przychodzi do siebie.

Oprócz prądu do usuwania hemoroidów używa się lasera. Działa on podobnie jak elektrody w dwóch pierwszych metodach, jednak jest jeszcze bardziej precyzyjny. Wiązka lasera ogrzewa tkankę, powodując jej obumieranie.

Również na tym polega metoda Barrona, jednak w porównaniu z poprzednimi jest ona dość czasochłonna i nieco bolesna. Tutaj także chodzi o doprowadzenie do obumarcia guzka krwawniczego, jednak odbywa się to przy użyciu gumowego pierścienia zaciśniętego na jego podstawie oraz wymrażaniu. Przy większych zmianach zabieg trzeba powtarzać.

Materiał Partnera