Data: 16 kwietnia 2020 Kategoria: Porady medyczne
występujące schorzenia ortopedyczne

Popularne schorzenia ortopedyczne

Schorzenia narządu ruchu, czyli schorzenia ortopedyczne, występują dość często u osób w różnym wieku. W ostatnich latach zwiększa się liczba chorych, którzy cierpią z powodu postępujących schorzeń narządu ruchu. Ich przyczyną jest m.in. siedzący tryb życia oraz wykonywana praca, a także popełniane błędy żywieniowe, które powodując nadwagę i otyłość, pośrednio odbijają się na zdrowiu stawów oraz kręgosłupa.

Jakie są przyczyny schorzeń ortopedycznych?

Wyróżniamy wiele przyczyn schorzeń ortopedycznych. Część z nich powodowana jest przez uwarunkowania genetyczne oraz ma związek z wadami wrodzonymi, a także wiekiem i postępującym procesem zwyrodnieniowym, który jest jednym ze skutków starzenia się organizmu. Istnieje też grupa chorób ortopedycznych, których wystąpienie jest bezpośrednio związane z trybem życia (brak ruchu, praca siedząca) oraz dotyczącymi coraz większej liczby osób chorobami cywilizacyjnymi np. nadwagą i otyłością.

Do schorzeń ortopedycznych zalicza się także urazy oraz kontuzje, których nie można bagatelizować, bo zaniedbanie leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Zauważając u siebie ból kości, stawów kończyn górnych i dolnych oraz ból kręgosłupa, a także ograniczenie ruchomości stawów, nie można zwlekać z wizytą u ortopedy, który wykona niezbędne badania i rozpocznie leczenie.

Schorzenia ortopedyczne dotykają coraz młodszych osób. Nie są już jedynie przypadłością seniorów, ale ze względu na działanie pewnych czynników, są diagnozowane nawet u kilkulatków. Objawy schorzeń ortopedycznych wymagają wnikliwej diagnostyki oraz rozpoczęcia leczenia, które zahamuje rozwój choroby oraz pozwoli zachować sprawność fizyczną – wyjaśnia ekspert z Gabinetu Lekarskiego i Medycyny Pracy Janusz Kaliski z Zakopanego.

Jakie schorzenia ortopedyczne występują najczęściej?

Jednym z coraz częściej występujących schorzeń ortopedycznych są nabyte wady postawy. W przeciwieństwie do wrodzonych wad postawy są one efektem długotrwałych zaniedbań, które obejmują m.in. garbienie się, długie przebywanie w pozycji siedzącej oraz noszenie źle dopasowanego obuwia. Do nabytych wad postawy zalicza się m.in. boczne skrzywienie kręgosłupa, skoliozy oraz nieprawidłowości w obrębie stóp.

Inną grupą schorzeń ortopedycznych są dysfunkcje obejmujące kontuzje oraz urazy m.in. złamania kości, zwichnięcia i skręcenia stawów. Oprócz powyższych, do najczęściej występujących schorzeń ortopedycznych, zalicza się:

 • choroby reumatoidalne,
 • zmiany przeciążeniowe,
 • zespoły bólowe kręgosłupa,
 • choroby metaboliczne tkanki kostnej,
 • rwę kulszową,
 • łokieć tenisisty,
 • łokieć golfisty,
 • choroby ścięgien i więzadeł,
 • choroby stawów,
 • schorzenia o podłożu nieswoistym zapalnym zakażenia gronkowcem,
 • uszkodzenia nerwów obwodowych.
Materiał Partnera