Data: 29 sierpnia 2019 Kategoria: Porady medyczne
Jak dobrać najlepsze wkładki w przypadku płaskostopia

Płaskostopie a dobór wkładek do butów

Płaskostopie – potocznie nazywane platfusem – to schorzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, powoduje ból i może doprowadzić do dalszych schorzeń. Najczęściej płaskostopie jest nabywane w dwóch rodzajach – poprzecznym i podłużnym. W zależności od rodzaju platfusa zastosowana będzie inna terapia. Najważniejszym jej elementem jest zastosowanie wkładek do butów, które wesprą strategiczne punkty stopy.

Czym jest płaskostopie?

 – Zdrowa stopa wygięta jest w lekki łuk i podpiera się na trzech punktach – pięty, pierwszej kości śródstopia i piątej kości śródstopia – informuje ekspert z firmy FootMate.

W wyniku różnych przyczyn może dojść do obniżenia śródstopia, co sprawi, że stopa całą swoją powierzchnią będzie przylegała do podłoża – wtedy mamy do czynienia z płaskostopiem podłużnym. Innym rodzajem płaskostopia jest płaskostopie poprzeczne, charakteryzujące się nienaturalnie szeroką stopą. Przyczyn wystąpienia tego zaburzenia może być wiele. Są nimi: siedzący tryb życia, częste chodzenie w niewygodnym i źle dobranym obuwiu, nadwaga, brak zmuszania stopy do pracy poprzez chodzenie po równym i twardym podłożu. Płaskostopiu towarzyszy szereg nieprzyjemnych dolegliwości, tj.: opuchlizna, nadmierne pocenie się stóp, świąd związany z podatnością na zakażenia grzybicze i zaburzeniami krążenia. Do tego trudny do zniesienia ból. Kiedy stopy pracują nieprawidłowo, dodatkową konsekwencją może być niechęć do ruchu, a to może być przyczyną wielu chorób, które zagrażają całemu organizmowi. Nie lekceważ objawów. Pierwsze, co możesz zrobić, jeśli zauważysz, że ze stopami dzieje się coś niedobrego, to kupić specjalistyczne wkładki do butów.

Jak dobrać wkładki do rodzaju płaskostopia?

Płaskostopie diagnozuje podolog, jeśli jednak podejrzewasz u siebie to schorzenie i nie masz czasu umawiać się do lekarza, zrób prosty test. Stań na kartce papieru lekko wilgotnymi stopami. Jeśli ślad, który zostawiłeś, jest płaski i szeroki oznacza to, że cierpisz na płaskostopie. Innym rozwiązaniem jest udanie się do specjalistycznego sklepu, który oferuje wkładki, wiele z nich oferuje klientom badanie wad stopy w celu dobrania odpowiedniego produktu. Płaskostopie podłużne pozwala wyleczyć specjalistyczna wkładka ortopedyczna, np. model Champion. Podnosi ona łuk podłużny stopy i wspiera śródstopie, stabilizując piętę i staw skokowy. Pobudza tym samym mięśnie stopy do pracy i sprawia, że chodząc w swoich ulubionych butach, fundujesz swoim stopom rehabilitację. Natomiast wkładki, których przykładem jest model SIGMA, zmniejszą ryzyko powstania modzeli i nagniotków, typowych dla tego rodzaju płaskostopia. Minimalizują ból poprzez zmianę rozkładu nacisku na stopie. Wkładki ortopedyczne nie tylko pomogą leczyć płaskostopie, ale też od razu zwiększą komfort chodzenia. Będziesz mógł bez męczących dolegliwości udać się z bliskimi na spacer.

Materiał Partnera