Data: 20 sierpnia 2019 Kategoria: Porady medyczne

Ochraniacze na zęby – żelowe czy jednowarstwowe?

Sporty walki stają się coraz bardziej popularne. Powodem tego nie jest wyłącznie możliwość nabycia określonych umiejętności. Uprawianie każdej dyscypliny sportowej, również judo, boksu czy karate, ma pozytywny wpływ na naszą formę. Bez względu na to, czy dopiero zaczynamy trenować, czy jesteśmy zaawansowanymi zawodnikami, powinniśmy wyposażyć się w ochraniacze na zęby. Jakie ochraniacze wybrać – żelowe czy jednowarstwowe?

Charakterystyka ochraniaczy żelowych

Pierwszym typem ochraniaczy na zęby są ochraniacze żelowe o właściwościach tłumiących wstrząsy. Są wykonane z gumy silikonowej i warstwy żelu, co gwarantuje idealne dopasowanie ochraniacza do kształtu zębów.

Cechy ochraniaczy żelowych:

 • wkładka żelowa zapewnia ciasne i wygodne dopasowanie ochraniacza do szczęki,
 • guma silikonowa jest gwarancją najwyższego poziomu ochrony szczęki, zębów oraz mózgu,
 • specjalne dodatkowe kanały powietrzne pozwalają oddychać mimo zaciśniętych zębów,
 • obszar zacisku zwiększa poziom ochrony szczęk,
 • wypustki zwiększają stabilność ochraniacza, zapewniając stuprocentową amortyzację uderzeń.

Przed nałożeniem ochraniaczy żelowych, należy je uformować:

 1. Zmiękcz tworzywo, wkładając ochraniacz do gorącej wody na 60 sekund.
 2. Wypłucz ochraniacz pod zimną wodą przez sekundę.
 3. Nałóż ochraniacz na szczękę i mocno dociśnij zęby, aby dopasował się do kształtu uzębienia. Dobrze dopasowany i prawidłowo uformowany ochraniacz nie może się przesuwać. Musi samodzielnie trzymać się na szczęce, nawet w trakcie uderzeń.

Charakterystyka ochraniaczy jednowarstwowych

Ochraniacze jednowarstwowe są najprostszym rodzajem ochraniacza na zęby i doskonale spełniają swoje funkcje. Nie są tak zaawansowane jak ochraniacze żelowe, jednak nie można im nic zarzucić. Mają specjalną wentylację ułatwiającą oddychanie oraz skutecznie chronią zęby i szczękę. Są przeznaczone głównie do noszenia podczas treningów.

Ochraniacze jednowarstwowe są wykonane z tworzywa sztucznego i dopasowujemy je w podobny sposób, jak ochraniacze żelowe. Wystarczy wcześniej ogrzać je w gorącej wodzie i nałożyć na zęby czekając, aż dopasują się do kształtu uzębienia – mówi nasz rozmówca ze sklepu bokserskiego Leone.

Pozostałe elementy zabezpieczające fightera

Poza ochraniaczami na zęby każdy fighter powinien wyposażyć się w:

 • ochraniacze na piszczele,
 • ochraniacze na krocze,
 • ochraniacze na kostki,
 • kask,

aby trenować bez kontuzji, która może na długi czas wyłączyć ze sportu. Te i wiele innych artykułów przeznaczonych do treningów i walk znajdziemy w dobrych sklepach sportowych.

Materiał Partnera