Data: 20 lipca 2016 Kategoria: Porady medyczne, Zdrowy styl życia
powietrze wewnetrzne

Ocena czystości powietrza wewnętrznego

Człowiek spędza w pomieszczeniach większą część swojego życia. I nie mówimy tutaj tylko domu, ale również o pracy, gdzie wykonujemy codzienne obowiązki i do normalnego egzystowania oraz wielokrotnie intensywnego myślenia potrzebujemy czystego powietrza. Powietrze ma niewątpliwy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego wiele firm przeprowadza ocenę jego czystości, aby sprawdzić czy faktycznie funkcjonujemy w bezpiecznym miejscu.

Jakie firmy zajmują się oceną czystości powietrza wewnętrznego?

Oceną czystości powietrza wewnętrznego zajmują się firmy działające w zakresie instalacji urządzeń klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Posiadają szereg profesjonalnych urządzeń i wyróżniają się wiedzą oraz doświadczeniem, które umożliwiają im świadczyć najwyższej jakości usługi. Mogą sprawdzać nie tylko lokale mieszkaniowe, ale również budynki użyteczności publicznej, obiekty rekreacyjne czy gastronomiczne, wszelkiego rodzaju budynki przeznaczone do przebywania w nich ludzi.

Jakie czynniki wpływają na jakość powietrza

Zanim zdecydujemy się na wynajem firmy świadczącej usługi, powinniśmy zastanowić się, co tak naprawdę ma wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Są to przede wszystkim zanieczyszczenia, które gromadzą się na skutek niewłaściwej wentylacji pomieszczeń. Konieczna jest wówczas wentylacja bądź klimatyzacja, aby usunąć zarówno zanieczyszczenia wynikające z codziennej egzystencji i czynności z nią związanych, np. gotowania, sprzątania czy palenia papierosów, jak i zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Tutaj wymienić należy oczywiście kurz, grzyby, bakterie, pleśnie, a także odpady zwierzęce. Są także zanieczyszczenia, które emitują materiały budowlane i wykończeniowe, o których często zapominamy – dodaje nasz ekspert z firmy Klima-Venta.

Czystość powietrza – ocena

Do oceny powietrza wysokiej klasy sprzęt pomiarowy, posiadający niezbędne certyfikaty oraz świadectwa wzorcowania. W przypadku powietrza istotna jest nie tylko jego czystość, ale ogólnie jakość, na którą poza czystością wpływ ma temperatura oraz wilgotność. Wszystkie te parametry muszą się zgadzać, aby oddychać faktycznie zdrowym powietrzem, bez zanieczyszczeń.

Skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że zanieczyszczone powietrze ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Mogą pojawić się nie tylko bóle głowy czy podrażnienie oczu, ale nawet dużo bardziej poważne alergie bądź choroby układu oddechowego. Sam ból głowy powoduje dekoncentrację i pogarsza nasze samopoczucie, a jeśli do tego dojdą różnego rodzaju schorzenia, sytuacje stanie się poważna. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku dzieci oraz osób starszych, tutaj mogą wystąpić naprawdę ciężkie dolegliwości.

Odpowiednia wentylacja domu jest koniecznością, dlatego każdy powinien o niej pomyśleć, kiedy okaże się, naturalna wentylacja nie do końca działa prawidłowo.

Materiał Partnera