Data: 20 kwietnia 2018 Kategoria: Porady medyczne
łuszczyca

Objawy i przyczyny łuszczycy

Łuszczyca zaliczana jest do najczęściej występujących przewlekłych i nawrotowych chorób skóry. Jej znakiem rozpoznawczym są pojawiające się zwykle w okolicach łokci i kolan wykwity grudkowe, powstające w wyniku nadmiernego rozrostu naskórka. To zagadkowe schorzenie, ponieważ wciąż nie wiadomo dokładnie, co konkretnie wywołuje łuszczycę, choć pewne czynniki na pewno jej sprzyjają.

Epidemiologia

Łuszczyca to choroba występująca na całym świecie, jednakże zauważalny jest wyraźnie wyższy odsetek zachorowań w społeczeństwach krajów rozwiniętych. Znaczący wzrost zachorowań na łuszczycę odnotowano między innymi w Japonii po II wojnie światowej, czyli w okresie intensywnego wzrostu gospodarczego tego kraju. Z tego powodu wielu ekspertów postuluje, że występowanie łuszczycy związane jest z trybem życia oraz jakością pożywienia.

Objawy

Głównym, najbardziej charakterystycznym objawem łuszczycy są wykwity skórne, pojawiające się początkowo na powierzchniach wyprostowanych, czyli łokciach, kolanach, okolicach kości krzyżowej. W następnych fazach choroby zmiany pojawiają się również na dłoniach, stopach, skórze głowy oraz twarzy.

Wykwity te to owalne bądź okrągłe płaskie grudki o czerwonobrunatnej lub różowej barwie, zróżnicowanej wielkości i wyrazistych brzegach – wyjaśnia specjalista z przychodni specjalistycznej High-Med. – Pokryte są one srebrzystą lub srebrzystoszarą łuską Początkowo występują samodzielnie, w późniejszych etapach mogą zlewać się ze sobą i zakrywać duże powierzchnie skóry.

Najczęściej diagnozowaną formą łuszczycy jest łuszczyca zwykła, na którą zapada około 90% osób chorych i która została opisana powyżej. Innym rodzajem łuszczycy jest łuszczyca paznokci, objawiająca się występującymi na paznokciach poprzecznymi rowkami i zagłębieniami, rozwarstwieniem płytki paznokcia, pogrubieniem warstwy rogowej naskórka oraz powstającymi pod paznokciami żółto-brązowymi plamami. Obie formy łuszczycy są ze względu na swoje objawy często mylone z innymi chorobami – atopowym zapaleniem skóry oraz grzybicą paznokci.

Przyczyny łuszczycy

Łuszczyca to dość tajemnicza choroba – tajemnicza, ponieważ do tej pory nie udało się ustalić, co tak właściwie ją wywołuje. Potencjalne przyczyny łuszczycy to między innymi:

  • Czynniki genetyczne – nie odkryto jednak genu, który mógłby ją wywoływać.
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie limfocytów T i cytokin.

Za inicjację zmian skórnych odpowiedzialne mogą być z kolei:

  • Infekcje bakteryjne i wirusowe, np. angina ropna, różyczka, odra.
  • Podrażnienia lub uszkodzenie mechaniczne skóry.
  • Stosowanie niektórych leków oraz alkohol.
  • Zmiany w gospodarce hormonalnej w okresie dojrzewania i przekwitania.
  • Grzybica, drożdżyca, dna moczanowa i inne choroby.

Warto pamiętać, że nieodpowiedni tryb życia może sprawić, że objawy łuszczycy staną się silniejsze. Do takich czynników zalicza się między innymi nadwagę, brak snu, palenie papierosów, niewłaściwą higienę (zarówno brak, jak i nadmiar higieny jest szkodliwy), a także stres i silne wstrząsy psychiczne.

Materiał Partnera