Data: 4 listopada 2016 Kategoria: Porady medyczne
zacma starcza

Objawy i leczenie zaćmy starczej

Zaćma z łacińskiego cataracta – to zmętnienie soczewki oka, mogące prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Przeważnie dotyka ludzi po 60 roku życia, i może dotyczyć obu oczu. Do objawów choroby zalicza się pogorszenie ostrości wzroku oraz zaburzenia widzenia w postaci refleksów i odblasków, które najczęściej pojawiają się podczas codziennych czynności, takich jak np. prowadzenie samochodu nocą.

Zaćma rozwija się przez wiele lat, wraz z upływem czasu następuje coraz większe zmętnienie soczewki. W swoim początkowym stadium choroba jest praktycznie niezauważalna, następuje jedynie pogorszenie widzenia, a chory zazwyczaj wiąże to z potrzebą zmiany mocy okularów. Charakterystyczne jest pojawienie się zjawiska olśnienia podczas patrzenia na źródła światła, które spowodowane jest rozszczepieniem promieni świetlnych na zmętnieniach soczewki.

Katarakta powoduje zmniejszenie wyrazistości i intensywności postrzeganych kolorów, spotyka się przypadki, kiedy pacjenci widzą rzeczy podwójnie( jednooczne podwójne widzenie).  Po pewnym może nastąpić całkowite zmętnienie soczewki, a zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały jest widoczna gołym okiem.

Każda dolegliwość związana ze wzrokiem jest sygnałem, że należy zwrócić się o pomoc do lekarza okulisty. Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna w celu ustalenia przyczyny słabszego widzenia i postawienia prawidłowego rozpoznania choroby. Zaćma jest łatwa do rozpoznania. W początkowym etapie badania lekarz sprawdza ostrość wzroku i zakłada kolejne szkła korekcyjne, aby sprawdzić czy widzenie ulega poprawie. Jeżeli po wielu próbach nie udaje się dobrać szkieł, w których widzimy ostro i wyraźnie, okulista musi dokładniej zbadać oczy, ponieważ objaw ten występuje w wielu chorobach. Zaćma jest chorobą pojawiająca się z wiekiem, kiedy soczewka traci swoją przezierność.

U młodych ludzi soczewka jest przeźroczysta i elastyczna, a od tego zależy ostrość widzenia. Gdy soczewka jest zmętniała widzenie jest niewyraźne jak w nieodpowiednich okularach lub przez brudną szybę. Obecnie nie czeka się aż dojdzie do zupełnego zmętnienia soczewki, tylko operuje się zaćmę w każdym stadium choroby, jeśli występuje pogorszenie widzenia. Jeśli zmętnienia są niewielkie i nie upośledzają widzenia zaleca się obserwację.  Jest to szybki, prosty i skuteczny zabieg, który stosunkowo rzadko wywołuje powikłania. Konsultacja u dobrego okulisty wykluczy lub potwierdzi występowanie zaćmy lub innych chorób oczu. Nie należy jednak zwlekać z zabiegiem, ponieważ zaawansowana zaćma może sprawiać problemy dla lekarza operatora podczas zabiegu, może wymagać wykonania większego cięcia i założenia szwów, a taka rana goi się dłużej. Pogorszenie widzenia wywołane zaćmą jest jednak całkowicie odwracalne. Podczas operacji w miejsce zmętniałej soczewki własnej wszczepia się soczewkę sztuczną. Soczewki te są bardzo dobrze tolerowane przez organizm pacjenta.

Nowoczesne soczewki mają filtry UV i umożliwiają korekcję wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność oraz posiadają lepsze parametry i nowocześniejszą konstrukcję, które pozwalają na uzyskanie dobrego widzenia po operacji. Rekonwalescencja po operacji jest bardzo szybka, pacjent może swobodnie poruszać głową bez obaw że soczewka wypadnie. Niewskazane są intensywne ćwiczenia fizyczne i dźwiganie ciężkich rzeczy, trzeba uważać, żeby nie zainfekować oczu, nie można ich moczyć i dotykać. Można natomiast spacerować i nosić zakupy o maksymalnej wadze do 4kg ( po 2 kg w każdej ręce).

Źródło: Prywatna przychodnia Macromedica

Materiał Partnera