Data: 21 września 2017 Kategoria: Porady medyczne

Objawy i diagnostyka niedosłuchu

Niedosłuch jest bardzo częstym problemem u osób starszych, jednak może dotykać również dzieci. Brak możliwości słyszenia i rozumienia ludzkiej mowy jest niezwykle uciążliwą dolegliwością, prowadzi do wyobcowania, rodzi frustrację, pogarsza samoocenę i może prowadzić nawet do depresji. Dlatego tak ważne jest, by problemy ze słyszeniem szybko rozpoznać i sięgnąć po właściwe środki zaradcze.

U dzieci niedosłuch bywa problemem wrodzonym, u osób starszych jest procesem postępującym stopniowo i wywołanym eksploatacją narządu słuchu, infekcjami oraz działaniem przyjmowanych leków – wyjaśnia nasz rozmówca z lubelskiego punktu protetyki słuchu Amfon.

Bez względu na przyczyny pogorszenia słuchu i wiek pacjenta, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki wady słuchu i dobór aparatu słuchowego, który przywróci możliwość swobodnego komunikowania się z innymi ludźmi.

Objawy niedosłuchu

Osoby, u których niedosłuch pojawił się w trakcie życia, zazwyczaj z łatwością same zauważą jego objawy. Zaliczyć do nich możemy pogorszenie zdolności rozumienia mowy, najpierw w głośnych i zatłoczonych miejscach, później również w ciszy i np. podczas oglądania telewizji. Niepokojąca powinna być także utrata zdolności słyszenia tykania zegarka przystawionego do ucha oraz innych cichych dźwięków.

Nieco trudniej jest rozpoznać objawy niedosłuchu u małych dzieci, a zaobserwowanie problemu w dużej mierze ciąży na jego opiekunach. Jeżeli maluch nie zwraca uwagi na słowa rodziców, wydaje się ignorować polecenia i unika kontaktu z innymi dziećmi, bardzo prawdopodobne jest, że zwyczajnie nie słyszy lub nie ma możliwości rozumienia tego, co do niego mówimy.

Ważną wskazówką jest tu zatem zachowanie dziecka, niestety często mylone z nieposłuszeństwem. Zdarza się, że u dzieci z niedosłuchem mylnie podejrzewane jest ADHD, tymczasem nadpobudliwość i brak chęci nawiązywania kontaktów może być wywołana frustracją, spowodowaną brakiem możliwości rozumienia komunikatów ustnych.

Diagnostyka niedosłuchu

W diagnostyce niedosłuchu niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnych badań audiometrycznych. Badania takie wykonuje się w wyciszonej kabinie, w której pacjentom podaje się czyste dźwięki, na które mają reagować przyciśnięciem przycisku. Na tej podstawie opracowywany jest wykres, ilustrujący zakres słyszenia i stopień uszkodzenia narządu słuchu.

Fachowo przeprowadzone badanie audiometryczne pozwala na ustalenie rodzaju niedosłuchu i wybór najlepszego aparatu protetycznego. Urządzenie takie przywraca osobie niedosłyszącej zdolność słyszenia oraz rozumienia mowy, a zatem umożliwia normalne funkcjonowanie wśród ludzi. Aparat słuchowy jest niewielki, a używanie go nie wiąże się z bólem czy dyskomfortem, dlatego może być stosowany również u najmłodszych pacjentów.

Materiał Partnera