Data: 8 stycznia 2020 Kategoria: Porady medyczne

Nowotwory układu moczowo-płciowego

Nowotwory, mimo postępu medycyny, są schorzeniami bardzo trudnymi do leczenia. Co roku z ich powodu umiera znaczny odsetek wszystkich chorych. Coraz powszechniejsze są także te z nich, które dotyczą układu moczowo-płciowego. Dlatego też nietypowe symptomy czy dolegliwości bólowe w okolicach tych narządów nie mogą być nigdy lekceważone. W przypadku nowotworów upływający czas działa zdecydowanie na niekorzyść chorego.

Zachorowalność na nowotwory układu moczowo-płciowego

Nowotwory układu moczowo-płciowego dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jednak schorzenie to jest znacznie częściej diagnozowane wśród panów.

Szacuje się, że w najbliższych latach zachorowalność na nowotwory zwane powszechnie urologicznymi będzie rosła. Chorzy często bagatelizują niepokojące ich objawy i zwlekają z wizytą u specjalisty. Pacjenci nierzadko pojawiają się w gabinecie lekarskim, kiedy rak jest już w ostatnim stadium. Jest to jedna z przyczyn tak wysokiej umieralności.

Uchronić przed chorobą oraz jej rozwojem mogą profilaktyczne badania, a także szybka reakcja na nietypowe objawy. Należy do nich krew pojawiająca się w moczu, czyli tak zwany krwiomocz. Sytuacja jest jeszcze bardziej poważna, gdy wraz z moczem wydalane są skrzepy krwi.

Leczenie nowotworów urologicznych, które zostało wdrożone odpowiednio wcześnie, przynosi naprawdę satysfakcjonujące efekty. Nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają wykryć raka w nawet bardzo wczesnym stadium, a właściwie dobrana terapia to szansa na powrót do zdrowia. Dlatego wizyta w gabinecie urologicznym może uchronić przed rozwojem choroby oraz uratować życie – mówi specjalista z Gabinetu Urologicznego Marka Góreckiego.

Najczęstsze nowotwory układu moczowo-płciowego

Leczenie nowotworów układu moczowo-płciowego zaczyna się od dokładnej diagnostyki oraz szczegółowych badań. Na tej podstawie specjalista jest w stanie stwierdzić, z jakim nowotworem i w jakim stadium zaawansowania ma do czynienia.

Najczęściej diagnozowanym nowotworem z tej grupy jest rak gruczołu krokowego. Jego wczesne wykrycie umożliwia zastosowanie radykalnego leczenia, które jest bardzo skuteczne. Dlatego tak duże znaczenie mają w tej kwestii profilaktyczne badania.

Wiele osób dotyka także rak pęcherza, któremu sprzyja palenie papierosów i kontakt z czynnikami rakotwórczymi. Jego objawem jest krwiomocz, mogący okresowo ustępować. Bardzo groźnym, bo długo niedającym żadnych niepokojących objawów, jest rak nerki. Krew obecna w moczu sugeruje jego zaawansowane stadium. Urolodzy często leczą również raka jąder, który objawia się obecnością guzka lub dolegliwościami bólowymi.

Materiał Partnera