Data: 14 listopada 2019 Kategoria: Porady medyczne

Niepokojące objawy ze strony układu nerwowego? Sprawdź, czy nie brakuje Ci tej substancji!

Apatia, ciągłe uczucie zmęczenia, nieprzyjemny ból łydek czy drętwienie kończyn – tak może objawiać się niedobór witaminy B12, a także innych z grupy B, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia. Sytuacja może dotyczyć także Ciebie!

Szacuje się, że niedobór witaminy B12 występuje u ok. 5% obywateli Europy, a jego ryzyko rośnie z wiekiem. Dotkliwie zmniejszony poziom tej substancji zanotowano u ponad 40% seniorów. Chociaż składnik ten naturalnie jest przechowywany w wątrobie, organizm szybko go wytraca. Pozostałe witaminy z grupy B nie są w ogóle wytwarzane przez organizm, dlatego muszą być dostarczane egzogennie, choć często mówi się o tym, że ich małą ilość wytwarzają bakterie jelitowe. Na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego wpływ ma zwłaszcza witamina B12, choć pozostałe witaminy z grupy B także odgrywają niebagatelną rolę w zachowaniu jego zdrowia.

Rola witamin z grupy B we właściwym działaniu układu nerwowego

Witamina B12 ma szczególne znaczenie dla zachowania kondycji neuronu. Komórka nerwowa, której witka otoczona jest osłonkami mielinowymi, przekazuje impulsy i bodźce. Witamina B12 wspiera regenerację osłonek, które są niszczone z wiekiem lub na skutek stresu oksydacyjnego. Inne witaminy w podobny i równie ważny sposób oddziałują na układ nerwowy i pracę mózgu, a także syntezę neuroprzekaźników. Przykładowo: witamina B3 bierze udział w mielinizacji włókien nerwowych, ma także duże znaczenie w profilaktyce choroby Alzheimera. Dodatkowo dba o kondycję neuronów i ogranicza ich umieralność. Cholina, czyli witamina B4, jest niezbędna w prawidłowym rozwoju układu nerwowego u płodu, dlatego jest przepisywana kobietom w ciąży (podobnie jak witamina B9, czyli kwas foliowy). Ma zastosowanie w leczeniu choroby Alzheimera i pląsawicy Huntingtona. Witamina B5 syntetyzuje acetylocholinę, odpowiedzialną za zdolność koncentracji i uczenia się, a tym samym wspomaga pracę mózgu. Witamina B6 przeciwdziała starzeniu się komórek nerwowych. Wspominany już kwas foliowy bierze udział w syntezie neuroprzekaźników.

Objawy niedoboru witamin z grupy B

Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za kondycję układu nerwowego, a także za właściwe funkcjonowanie mózgu. Gdy ich poziom w organizmie spada, mogą pojawić się nieprzyjemne, choć niecharakterystyczne objawy ze strony układu nerwowego, takie jak:

 • brak koncentracji,
 • spadek energii i senność,
 • bóle mięśniowe o nieznanej etiologii,
 • bóle głowy,
 • problemy z zapamiętywaniem,
 • stany depresyjne lub obniżony nastrój,
 • obniżenie kondycji fizycznej i wydolności,
 • uczucie drętwienia lub mrowienia kończyn,
 • ucisk w łydkach,
 • drażliwość,
 • w skrajnych przypadkach – demencja.

Kto powinien zainteresować się suplementacją?

Witaminy z grupy B sterują całym układem nerwowym, wpływając na pracę mózgu, a także pośrednio na nasze samopoczucie i koncentrację. Ich suplementację powinni rozważyć seniorzy, diabetycy, a także osoby, których dieta jest bogata w cukry. Przyjmowanie witaminy B12 zaleca się weganom i wegetarianom, a kwasu foliowego i choliny – kobietom w okresie prenatalnym i podczas ciąży.

Materiał Partnera