Data: 25 kwietnia 2020 Kategoria: Porady medyczne
Nasiona konopi

Nasiona konopi – wpływ na zdrowie

Nasiona konopi coraz częściej można spotkać na półkach sklepowych, gdyż posiadają wiele unikalnych właściwości, które mają zbawienny wpływ na ludzki organizm. Nazywane są super składnikiem, dlatego warto włączać je do codziennej diety. Są źródłem kwasów omega- 6 oraz omega- 3 w idealnych proporcjach oraz 10 aminokwasów. Stanowią również doskonałe źródło białka. Oprócz tego są bogate w witaminy i składniki mineralne. Jaki wpływ na zdrowie i urodę mają nasiona konopi i dlaczego warto włączyć je do swojej diety?

Właściwości zdrowotne nasion konopi

Zdrowotnych nasion konopi nie należy mylić z nasionami do hodowli marihuany, gdyż do celów farmaceutycznych i spożywczych używa się konopi siewnej. Gatunek ten wyróżnia się idealną dla człowieka proporcją kwasów tłuszczowych omega- 6 i omega- 3. Stosunek ten jest bardzo istotny dla zdrowia człowieka, gdyż nadmiar któregoś z kwasów przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w organizmie, co z kolei prowadzi do cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Aby zapobiegać tym schorzeniom, warto wzbogacić swoją dietę w nasiona konopi.

Dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych, spożywanie nasion zmniejsza ryzyko zawału, powstawania zakrzepów oraz zaburzeń rytmu serca. Możliwe jest także obniżenie poziomu cholesterolu we krwi oraz ciśnienia tętniczego.

Jak mówi pracownik ze sklepu internetowego Pan Pestka: Dodatkowo poprzez wzbogacenie swojej diety kwasami tłuszczowymi można zmniejszyć stany zapalne stawów i układu pokarmowego, poprawić wygląd skóry oraz zwiększyć jej elastyczność. Składniki te pomagają także w leczeniu chorób skórnych takich jak egzema lub łuszczyca i wpływają na poprawę sprawności umysłowej.

Witaminy i składniki mineralne w nasionach konopi

Nasiona konopi medycznej to przede wszystkim bogate źródło witamin i składników mineralnych. Znajduje się w nich, m.in. witamina E, żelazo, wapń, cynk, fosfor i magnez.Witamina E działa silnie jako przeciwutleniacz i zapobiega utlenianiu się kwasów tłuszczowych z organizmu. Ma także duży wpływ na elastyczność naczyń krwionośnych i poprawia krążenie krwi, dzięki czemu zapobiega wystąpieniu miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Cynk natomiast sprawia, że układ odpornościowy funkcjonuje prawidłowo, a skóra, włosy i paznokcie wyglądają pięknie i zdrowo.Poza tym nasiona konopi dostarczają do organizmu wysokiej jakości białko. Można je porównywać z białkiem zwierzęcym, jednak nie dostarcza cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych. Przyswaja się więc lepiej niż białka z soi i nie zawiera związków powodujących wzdęcia.W nasionach konopi znajduje się także duża ilość błonnika pokarmowego. Związek ten odpowiada za prawidłową pracę układu pokarmowego, co sprzyja redukcji masy ciała. Wpływa również na obniżenie stężenia cholesterolu i triglicerydów we krwi, dzięki czemu wyrównuje zaburzenia gospodarki węglowodanowej w organizmie.

Materiał Partnera