Data: 15 czerwca 2020 Kategoria: Porady medyczne
zioła lecznicze

Najpopularniejsze zioła lecznicze

Obecnie powraca moda na naturalne sposoby wspierania ludzkiego zdrowia. Jednym ze sposobów cenionych przez naszych przodków było czerpanie z bogatych właściwości rosnących dookoła ziół. Dziś również coraz częściej zwraca się uwagę na lecznicze działanie roślin. Warto więc poznać najpopularniejsze zioła lecznicze i dowiedzieć się, jak w ten ekologiczny i nieinwazyjny sposób można wspomóc organizm.

Rumianek

Jednym z ziół leczniczych uważanych przez wiele osób za podstawowe wyposażenie domowej apteczki jest rumianek. Zazwyczaj sporządza się z niego napar, który posiada szereg właściwości leczniczych, zarówno podczas stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Rumianek stosowany na skórę dezynfekuje rany, uśmierza świąd, zaczerwienienia, dolegliwości oczu oraz wspiera leczenie odleżyn. Z kolei wypijany napar z rumianku wspomaga trawienie, likwiduje wzdęcia, pomaga w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w leczeniu zgagi, a także w przypadkach braku apetytu.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec często określany jest jako niemalże panaceum, lek uniwersalny pomagający w wielu dolegliwościach. Skuteczność dziurawca wynika z zawartości wielu cennych związków, do których należą hyperycyna, flawonoidy, karotenoidy, olejki eteryczne, witamina C i wiele innych. Szczególnie ważna jest hiperycyna, która może wspomagać leczenie stanów depresyjnych, nowotworów, schorzeń skóry oraz chorób pochodzenia wirusowego i bakteryjnego.

Ekspert z internetowego sklepu zielarskiego Zioła Dar tłumaczy: Ziele dziurawca stosowane jest jako remedium na problemy wątrobowe, żołądkowe, a także związane z układem moczowym. Sprawdza się również przy leczeniu odmrożeń, oparzeń i trudno gojących się ran. Dziurawiec pomaga także łagodzić stany zapalne gardła i dziąseł.

Krwawnik pospolity

Kolejnym przykładem popularnych ziół leczniczych jest doceniany szczególnie przez kobiety krwawnik pospolity. Pomaga w łagodzeniu wielu dolegliwości takich jak nieregularne cykle menstruacyjne, bóle brzucha, stany zapalne pochwy i upławy, uciążliwe objawy menopauzy, a nawet stany zapalne macicy i jajników. Krwawnik działa także robakobójczo, ma właściwości żółciopędne, pobudza przemianę materii, wpływa korzystnie na czynności żołądka i zapobiega kamicy nerkowej. Ze względu na odmładzające i wybielające działanie jest również często wykorzystywany w produkcji naturalnych kosmetyków, szczególnie tych przeznaczonych dla cery dojrzałej.

 Ostropest plamisty

Najważniejszym składnikiem, jaki zawiera ostropest jest sylimaryna, która skutecznie dba o komórki wątroby, chroniąc ją nie tylko przed zapaleniem typu B i C, ale także przed czynnikami uszkadzającymi takimi jak alkohol, leki i metale ciężkie. Ostropest ma również wiele innych zastosowań. Wykorzystywany jest między innymi podczas leczenia kamicy żółciowej, niedokwaśności soku żołądkowego, a także łuszczycy. Co więcej, wspiera powstrzymanie krwawień z jelita grubego, nosa, żylaków odbytu oraz podczas przedłużonego miesiączkowania.

Materiał Partnera