Data: 28 sierpnia 2019 Kategoria: Porady medyczne

Najczęstsze urazy w wypadkach komunikacyjnych

Wypadki komunikacyjne to smutna codzienność na polskich drogach. Co roku w wyniku kolizji umiera tysiące osób, a jeszcze więcej zostaje rannych. Dramatyczne zdarzenia w ruchu drogowym mogą nie tylko pozostawiać trwałe ślady w pamięci osób poszkodowanych, ale przede wszystkim powodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Co warto wiedzieć na temat urazów po wypadkach komunikacyjnych i leczenia w takiej sytuacji?

Rodzaje urazów po wypadkach komunikacyjnych

Ze względu na duże zróżnicowanie wypadków komunikacyjnych – wyróżniamy np. zderzenia czołowe czy boczne – a także na różną skalę uszkodzeń i siłę uderzenia, urazy ciała powstające na skutek tych zdarzeń mogą być bardzo różne. Najczęściej jednak obrażenia dotyczą następujących części ciała:

  • Głowa – to newralgiczne miejsce, którego urazy mogą mieć dramatyczne skutki, szczególnie, jeśli dojdzie do uszkodzenia mózgu. Na skutek wypadków komunikacyjnych często dochodzi do urazów twarzoczaszki oraz wstrząśnienia mózgu.
  • Kręgosłup – urazy kręgosłupa należą do najczęstszych i zarazem najbardziej niebezpiecznych obrażeń, do których dochodzi w wyniku wypadków komunikacyjnych. Szczególnie groźne jest uszkodzenie odcinka szyjnego, które może skutkować nawet porażeniem kończyn.
  • Narządy wewnętrzne – szczególnie silne uderzenia mogą powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych,. np. przebicie płuc, pęknięcie śledziony czy też urazy serca, wątroby bądź innych organów.

Na skutek wypadków komunikacyjnych często dochodzi do złamań, np. kończyn, mostka czy żeber. Oprócz tego zdarzają się krwawienia, w tym również niebezpieczne krwotoki wewnętrzne, a także oparzenia. Należy też pamiętać o równie istotnym uszczerbku na zdrowiu, jakiego może doznać osoba poszkodowana, a mianowicie o urazie psychicznym. Cierpienie psychiczne i emocjonalna trauma związane z wypadkiem mogą znacznie obniżyć jakość życia ofiary. Z tego powodu tak istotne jest zapewnienie pacjentowi po wypadku komunikacyjnym kompleksowej opieki lekarskiej i psychologicznej.

Leczenie po wypadku komunikacyjnym

Wszelkie urazy po wypadkach komunikacyjnych, nawet te z pozoru niewielkie, mogą stać się źródłem bolesnych dolegliwości i przyczynić się do obniżenia komfortu życia. Dlatego też tak ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia po wypadku. Jak to zrobić? Dobrym rozwiązaniem może być leczenie na koszt sprawcy, a więc z tytuły polisy OC. Możliwe jest również finansowanie leczenia z ubezpieczenia. W tego typu usługach specjalizuje się np. Instytut Medycyny Interwencyjnej. Szybka diagnostyka, indywidualny plan leczenia opracowany przez specjalistę oraz kompleksowa rehabilitacja po wypadku pomogą wrócić do zdrowia, odzyskać sprawność i komfort życia.

Materiał Partnera